Jak má vypadat mluvený projev
V mluveném projevu vždy dbejte na dostatečnou hlasitost, srozumitelnost a stručnost. Pozor na výšku a tempo hlasu – příliš vysoký hlas je protivný, hluboký zase uklidňuje, až uspává. Vyvarujte se monotónnosti projevu – v důležitých pasážích klidně udělejte pomlku a poté mírně zvyšte hlas. Nemluvte příliš rychle.
Pozor na zlozvyky
Kvalitu mluveného projevu často hatí řečnické zlozvyky jako je mnutí brady, ucha nebo nosu; cvakání propiskou, olizování se, hlazení vlasů, kývání celým tělem a mnohé další. Absolutně nepřípustné je mezi řečí žvýkat. Chystáte-li se na delší mluvený projev, zhluboka se nadechněte a chvíli na nic nemyslete. Tímto způsobem uklidníte své tělo.
Velmi častým zlozvykem je také příliš časté užívání jednoho slova – např. slůvka „prostě“. Pozor také na patetické věty jako je: „Měla bych dotaz. Kdy se bude konat porada?“ Pokud máte dotaz, neříkejte, že máte dotaz a rovnou se ptejte! Věta: „Prosím Vás, kdy bude ta porada?“ zní mnohem lépe.
Zásady správné diskuze
Nebojte se zeptat
Nebojte se přiznat, když něčemu nerozumíte. Raději si nechejte i jednoduchou věc znovu vysvětlit než abyste se pak dostali do tíživé situace vyplývající z neporozumění. Pokud někdo o vysvětlení požádá vás, snažte se věc vylíčit jinak než poprvé. Nepoučujte! Posluchač nesmí mít pocit, že on je tím hloupějším a vy chytřejším!
Neskákejte do řeči
Pamatujte si, že v diskuzi mluví vždy jen jeden a teprve poté druhý. Neskákejte druhému do řeči! Jestliže se bojíte, že to, co chcete říct, pak zapomenete, mějte vždy u sebe papír a tužku a vše si poznamenejte. Skočit do řeči je oprávněné pouze tehdy, pokud řečník neví, kdy skončit.
Postoj
Mluvíte-li ve stoje, stůjte rovně, nemějte ruce v kapsách, ale podél těla – cítíte-li nutkavou potřebu ruce zaměstnat, použijte je k umírněné gestikulaci. Jestliže řečníte v sedě, nehrbte se, ruce složte do klína nebo je opřete o opěradla.
Diskuze