Kolegyně potřebuje vaší pomoc
Je hezké si v rámci kolektivu pomáhat. Pokud přítelkyně v práci nestíhá plnit úkoly a vy nemáte do čeho „píchout“, udělá vám radost, že někoho můžete zbavit starostí a ještě si tak zkrátit čas. Jestliže kvůli výpomoci ale ohrožujete plnění svých vlastních úkolů, s úsměvem odmítněte. Mračí se na vás kolegyně jako na největší podrazačku? Pak dodejte: „Víš, že ti ráda pomůžu, ale teď se mi to opravdu nehodí.“
Dostáváte úkoly mimo popis práce
Posílá vás šéf vyřídit jeho osobní poštu, kupovat mu obědy nebo dokonce hlídat jeho psa? Uvědomte si, že máte právo odmítnout veškerou činnost, která není zahrnuta do popisu vaší práce. Až vás příště poprosí, abyste mu vyzvedla balíček na poště, odpovězte: „Nemám čas, dělám na..“ a doplňte úkol. Takové vysvětlení nemůže nikoho naštvat.
Děláte, co nechcete
Žádná novinka. Tohle občas zažívá každý. Pokud vám ale nadřízený nabídne novou práci či úkol, na který se necítíte, nesouhlaste jen proto, abyste nevypadala jako neschopná či nepřizpůsobivá. Když budete vlastní přání odsouvat na vedlejší kolej, budete podrážděná a protivná, což se negativně projeví na vaší výkonnosti. Nakonec tedy úkol stejně nesplníte tak, jak byste měla.
Děláte přesčasy
Spousta zaměstnanců věří, že práci přesčas nadřízení ocení. Ve skutečnosti ji často považují za samozřejmost. Pokud cítíte (na výplatní pásce i přístupu šéfa k vám), že nejste za přesčasy náležitě odměněni, přestaňte je vykonávat a stůjte si za tím, že vaše pracovní doba je (např.) od osmi do půl páté.
Trápí vás nerovnoměrně rozdělená práce
Pracujete za dva, ale vaše kolegyně si lakuje nehty s nohama na stole? Nebojte se zajít za nadřízeným s tím a o pracovním přetížení si promluvte. Žádejte přerozdělení úkolů.
Diskuze