PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ - TARAXACUM OFFICINALE
Čínské herbáře se o pampelišce zmiňují až v 7. stol našeho letopočtu, ale v Evropě se objevila v herbáři až r. 1485.
Mnozí ji považují za nepříjemný plevel, léčí ale široký okruh neduhů. Na Západě se oddělují listy a kořeny, v Číně používají ale rostlinu celou. Kvete v dubnu a květnu na loukách a polích a vyznačuje se – mimo jiné - dvěma vynikajícími vlastnostmi. Léčí choroby žlučníku a jater. Má se také zato, že zbavuje krev horkosti a toxinů. Užívá se proto také na nežity a abscesy.
Listy pampelišky lékařské:
Sbíráme po celou dobu vegetace , jsou velmi bohaté na draslík. Používají se při zadržování tekutin, zvláště při srdečních potížích a při poruchách močového traktu. Jsou též činným tonikem pro játra a trávení. Listy pampelišky jsou také velmi oblíbenou potravou králíků.
Stvoly pampelišky lékařské:
Čerstvé stvoly květů – když jich denně sníme 5-6 v syrovém stavu – rychle pomáhají při chronickém zánětu jater (hepatitidě). Pomáhají i při CUKROVCE. Cukrovkáři by denně měli sníst až 10 stvolů, po celý čas, kdy pampeliška kvete. Stvoly se nejprve umyjí i s květy, teorve až potom se květy odstarní a stvoly se pomalu žvýkají – má hořkou chuť. Stvoly pomohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku.
Kořen pampelišky lékařské:
Jaterní tonikum, podporuje tok žluči , má mírné projímavé účinky, antirevmatické působení. Sbírá se na jaře a na podzim. Pečlivě se očistí, nakrájí nadrobno a užívá se jako čaj buď čerstvý nebo sušený. Pročišťuje krev, napomáhá trávení: Mírné pročišťující tonikum pomáhá v řadě případů včetně žlučníkových kaménků a žloutenky.Pomáhá při zánětech kloubů, léčí ekzémy a akné
K čemu se dá pampeliška lékařská použít:
O tom, že je pampeliška nejen krásná, ale i velmi léčívá bylina věděli už staří Řekové. V antice se mléko z pampelišek doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů. Šťáva z čerstvých rostlin se používala proti únavě a celkové slabosti. Oblíbené byli zejména jarní bylinné kúry. Dnes se nejčastěji používá jako součást žlučníkových a močopudných čajů. Využívá se i jejího chuť povzbuzujícího působení. Jako podpůrný lék se užívá při léčbě cukrovky. Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček sušené byliny na jeden šálek vody. Při zánětlivém postižení močového ústrojí, ledvinových a žlučových kamenech, při zvýšené kyselosti žaludku a pálení žáhy se užívá čaj nejlépe v dávce jeden šálek dvakrát denně.
Diskuze