Paprika a její původ
Paprika pochází ze střední Ameriky (Mexika). V Evropě se poprvé objevila až v 19. století.
Paprika a její čeleď
Paprika patří k nejdůležitějším zástupcům čeledi lilkovitých, spolu s rajčaty nebo brambory.
Paprika a její charakteristika
Paprika je charakteristická svou značnou různorodostí tvaru, velikostí, barvou, chutí a vůní plodu. Dužnina papriky je silnější, což způsobuje, že slupka je někdy těžko stravitelná, ale zajišťuje tak paprice dlouhou trvanlivost.
Paprika a její pálivost
Pálivost papriky má na svědomí alkaloid kapsaicin. Ten se vytváří ve žlázkách plodů a odtud se rozšiřuje do okolní tkáně – zejména do semen.
Kapsaicin posiluje obranyschopnost našeho organismu a pomáhá při žaludečních a střevních infekcích. Člověk tento alkaloid v potravě rozpozná i ve zředění 1 : 1 000 000.
Paprika a její vitamíny
Paprika je vysoce bohatým zdrojem vitamínu C, B1, B2, E. Dále obsahuje kyselinu listovou, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód. Červené papriky obsahují dokonce třikrát více vitamínu C než pomeranče o stejné váze.
Paprika a její barvivo
Barvu paprikám poskytuje karoten (provitamín A), který chrání sliznici a podporuje dobrý zrak. V době červenání obsahuje paprika dvakrát více karotenu než mrkev.
Paprika a její účinky na organismus
- Posiluje srdce, cévy, sliznici a krevní oběh
- Mírní bolesti žil
- Zpevňuje vazivové tkáně
- Podporuje chuť k jídlu
- Zlepšuje zrak
- Pomáhá při žaludečních a střevních infekcích
- Je prevencí migrény
Pro náš organismus je nejlepší konzumovat papriku v čerstvé stavu. Pozor bychom si měli dát na její přílišnou konzumaci, která může vlivem látek snižujících srážlivost krve, vyvolat krvácení z nosu nebo zpomalit léčení ran.
Diskuze