Potíme se všichni
Asi to známe. Někdo nám voní, někdo zase ne. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak jsou vůně a pachy v životě člověka důležité. Vnímání vůní je ale individuální. Zatímco někdo někomu může vonět, jiný může jeho pach odmítat. Potními žlázami se uvolňují i feromony, díky kterým si „čichově“ vybíráme partnera.
Jak funguje pocení
Pocení je přirozený fyziologický proces. A dokonce nezbytný. Zásluhou pocení nedochází k přehřátí organismu. Pocením se tělo ochlazuje. S potem se také vypařuje řada škodlivých látek. Potní žlázy jsou téměř po celém těle – s výjimkou rtů, prsních bradavek a vnějších pohlavních žláz.
Kdy se potíme
- Zvýšeným pocením reagujeme např. v okamžiku, když se na něco důležitého chystáme nebo nám na něčem záleží.
- Činnost potních žláz se zvyšuje při sexuálním vzrušení a podílí se na specifické vůni každého člověka.
- K pocení přispívá rovněž zvýšená fyzická námaha, nadváha, horké počasí, tučná strava a některá onemocnění.
Pot jako nepříjemný zápach
Samotný pot je v podstatě bez „vůně a zápachu“. Nepříjemný pach vzniká až tehdy, když se bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat. Zápach podporuje konzumace cibule, česneku, ostrých jídel, alkoholu a kouření. Správná hygiena by měla zápachu zabránit. Pokud dochází k nadměrnému pocení, které nás obtěžuje, je vhodné se poradit s lékařem. Pocením se ztrácí víc než litr, proto je nezbytné dodržovat pravidelný pitný režim.
Pocení mužů a žen
Ženská pokožka reaguje na teplotní změny odlišně než pokožka mužů. Mužské potní žlázy jsou mnohem aktivnější než ženské a zpravidla je jejich pot i víc cítit. Navzdory tomu si hledáme partnery podle toho, jak nám „voní“.
Vůně deodorantů a antiperspirantů
Chcete se cítit svěží a sebejistě celý den? Součástí denní hygieny se staly deodoranty a antiperspiranty. Deodoranty pot pouze přebíjí, kdežto antiperspiranty se snaží potní žlázy blokovat. Samozřejmostí je pravidelné sprchování a čisté prádlo z přírodních vláken.
Diskuze