Preimplantační genetická diagnostika
PGD (preimplantační genetická diagnostika) je metoda, jenž se začala v České republice postupně prosazovat od roku 2000. Je to metoda, která spočívá ve včasném genetickém vyšetření embryí. Je určena pro páry toužící po dítěti, ke kterým příroda nebyla nakloněna šťastnou stranou a které se o dítě pokouší pomocí umělého oplodnění (IVF).
PDG je schopna odhalit skryté chromozomové vady, které jsou příčinou Downova syndromu, Edwardsova a Patauova syndromu. Také je schopna odhalit genové mutace, jako je například cystická fibróza (dědičná nemoc, postihující dýchací a trávicí soustavu), hemofilie, fenylketonurie (metabolické onemocnění způsobené nefunkčním jaterním enzymem) a mnoho dalších. PGD stanovuje pohlaví u dítěte v případech, kdy matka nemůže donosit chlapce (v případě, že je matka přenašečkou některých onemocnění, projevujících se pouze u chlapců).
Princip PDG
PDG pracuje s genetickými informacemi. Pomocí PDG je z několika embryí vybráno jedno, které má nejvyšší předpoklad k tomu, aby se z něj zrodil zdravý člověk. Embrya se zkoumají v nejranějším vývoji (3 dny staré, kdy se již skládá z mnoha buněk, které se zatím nikterak nespecializují a každá z nich v sobě nese kompletní genetickou informaci) tak, že z nich odborníci v laboratořích vyjmou pomocí speciálního mikromanipulátoru 1 nebo 2 buňky, které podrobí genetické analýze. Vybrané embryo (s normálním genetickým nálezem) je následně připraveno k umělému oplodnění. Tato metoda zvýší pravděpodobnost otěhotnění, sníží riziko abortu nebo nutnosti přerušit těhotenství z genetických důvodů.
Cena preimplantační genetické diagnostiky
Cena PDG se pohybuje okolo 50.000 korun. V případě, že je u matky zvýšené riziko přenosu dědičných chorob, může z větší části tento zákrok hradit zdravotní pojišťovna. Doplatek se v tomto případě pohybuje okolo 10 - 15.000 korun.
Diskuze