Zábavná pyrotechnika? Ano, do chvíle než...
Silvestrovské oslavy jsou bohužel dnem nejčastějších vážných úrazů, nezřídka končících smrtí. Opilý člověk ztrácí schopnost koncentrace a rozpoznávání, proto mu hrozí mnoho různého nebezpečí. Největší nebezpečí představuje v tento den manipulace s pyrotechnikou. Nejen, že člověk má následkem přemíry alkoholu zpomalené reakce, ale také ztrácí soudnost. Petardy a dělobuchy vás mohou nejen popálit, ale také vám mohou roztrhnout kůži a nebo amputovat část těla. Proto, než dělobuch odpálíte, zvažte, zda-li vám případné následky za to stojí...
Pozor na prsty...
V případě, že manipulátor přijde o prsty, je dobré odtržené části najít a vložit do sterilního sáčku nebo ubrousku. Existuje pak šance, že dotyčnému prsty zachráníte - v některých případech je lze znovu přišít. Zraněný prst nad ránou zaškrťte, aby nedošlo k velkým ztrátám krve a okamžitě přivolejte záchranku.
Protišoková poloha při vážných úrazech
V případě vážných úrazů jako jsou těžké popáleniny nebo hluboké řezné rány se může stát, že dotyčný vlivem silného šoku omdlí. Pak jej uložte do tzv. protišokové polohy, tedy do polohy na záda na rovné podložce. Nohy mu zvedněte do výšky alespoň 30 centimetrů nad zemí.
Jak se chovat k raněnému?
Hlavní zásadou pro jednání s raněnými je zachovat klid. Čím více budete panikařit, tím hůře bude i raněnému. Mluvte klidně a pomalu a jednejte s rozvahou.
Bezpečné zacházení se zábavnou pyrotechnikou má svá pravidla
- při používání pyrotechniky se vždy řiďte návodem uvedeným na jejím obalu
- při manipulaci s pyrotechnikou nemiřte na sebe ani na druhé
- odpalování pyrotechniky by nemělo být v místech, kde se vyskytují chodci, lidé se psy nebo dětmi
- není vhodné odhazovat pyrotechniku z oken, balkonů a teras
- odpalovat pyrotechniku by měl vždy střízlivý člověk
- nepoužívejte amatérsky vyrobenou pyrotechniku ani kupovanou pyrotechniku „nevylepšujte"
- pyrotechniku nikdy nesvěřujte dětem, také je poučte o tom, aby na nevybuchlé petardy nesahaly
Diskuze