Než vejdete do sauny
Než vejdete do sauny, měli byste se osprchovat vlažnou vodou. Jste-li zdravotně v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou nebo si zaplavat ve studené vodě. Průběžné sprchování je důležité pro zbavení těla všech nečistot. Ve Skandinávii se někteří návštěvníci sauny po rozpaření vyválejí ve sněhu.
Do sauny se doporučuje chodit jak nás Pánbůh stvořil. Ne pro potěšení opačného pohlaví, ale proto, že plavky nebo ručník omotaný kolem těla znemožňí odtékání potu. Zabráníte tak i pocitu, že jste celí ulepení.
Jak to chodí v sauně
Teplota ve většině saun se pohybuje mezi 28 a 38 stupni, horní hranice činí 48 stupňů. V každé sauně jsou stupňovité dřevěné lavice. Ty nejnižší jsou vystaveny horku mnohem méně než ty nejvyšší. Je důležité, aby byly lavice bez suků, aby z nich nevytékala pryskyřice, která může popálit kůži. Optimální doba pro saunování je 30 minut. Jste-li však začátečníci, vaše první návštěva sauny by neměla trvat déle než deset minut. Nehrajte si na přeborníky a délku saunování raději prodlužujte postupně. Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte. Pokud se vám udělá špatně, půjdou na vás mdloby nebo se vám rychle rozbuší srdce, na chvíli saunu opusťe.Kdy do sauny nechodit
Nechoďte do sauny, máte-li:- anginu pectoris
- kornatění tepen
- vysoký nebo nízký tlak
- epilepsii
- cukrovku
- kožní obtíže
Saunování nepraktikujte častěji než dvakrát týdně.
V případě pochybností se poraďte s lékařem.
Diskuze