Slunečnice roční - Helianthus annuus
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovitéRod: Helianthus, zahrnuje asi 70 druhů
Slunečnice - původ a popis
Slunečnice je původně ze Severní Ameriky. Z oblasti od jihu Kanady po sever Mexika, několik druhů roste i v Jižní Americe. Druhotně však slunečnice rostou či jsou pěstovány téměř po celém světě.
Popis slunečnice
Jednoletá, 30 až 300 cm vysoká, drsně chlupatá bylina. Listy má slunečnice střídavé, řapíkaté, srdčité až trojúhelníkovité a vroubkovaně pilovité.Květní úbory slunečnice mají až 30 cm v průměru, okrajové jazykovité květy zlatožluté, trubkovité květy černé, po rozkvětu žluté.
Pěstování slunečnice
Slunečnice se pěstuje v řadě odrůd, které se liší zejména výškou rostliny. Existují odrůdy plnokvěté a vytrvalé. Rostlina vyžaduje slunné místo, výživnou půdu a občasné přihnojování.Slunečnice se množí semeny, která se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostlinu slunečnice předpěstovat pod sklem. Na venkovní stanoviště přesaďte semenáčky slunečnice až na jaře.
Slunečnice v léčitelství
Co ze slunečnice sbíráme
Sbírá se zejména semeno (Semen helianthi), někdy i okvětí (Flos helianthi).Semena slunečnice
Semena obsahují až 45% oleje, dále bílkoviny, fosfolipidy, karotenoidy, glyceridy, steroly, organické kyseliny (citrónová, vinná, chlorogenová), lecitin a provitamin A.Co umí
V lékařství se slunečnicové tinktury užívají při žilních chorobách, malárii, tuberkulóze. Slunečnicová semena v množství 2-4 čajové lžičky za den zlepšují ostrost vidění.Ze semen se vyrábí slunečnicový olej, který obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (zejména kyselinu linoleovou a olejovou).
Květy slunečnice
V květech a v listech je obsažen cholin, xantofyly, solantová kyselina, betain, helianthin, flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykosidy, triterpenové saponiny, karotenoidy, antokyany, třísloviny a minerální látky.Co umí
Slunečnicový květ snižuje pocení, horečku, vylepšuje trávení, stimuluje činnost jater, zevně léčí hnisavé kožní afekce a záněty.Květ se podává ve formě prášku (asi 5 g denně) nebo ve formě nálevu či ve formě tinktury (2x až 4x denně po 25 až 40 kapkách).
Pro kosmetické potřeby využijete nejvíce slunečnicové okvětní lístky. Vaše pleť bude krásnější, díky jim je totiž pleť hebčí a pružnější. Pomáhá v boji proti vráskám.
Diskuze