Sukulenty jsou rostliny, které jsou přizpůsobené tak, aby mohly přežít období sucha. Rostou na pouštích a polopouštích tropů a subtropů.
Sukulenty – sukulenty a jejich druhy
- Euphorbia
- Adromischus
- Agave (Agáve)
- Aloe (Aloe arborescens)
- Dykie (Dyckia)
- Echevérie (Echeveria)
- Eonium (Aeonium)
- Havortie (Haworthia)
- Opuncie (Opuntia)
- Pachypódium (Pachypodium)
- Tlustice (Crassula ovata)
- Živé kameny (Lithops)
Sukulenty – skupiny sukulentů a některé jejich rody
- Listové sukulenty (Aloe, Agave, Sedum, Gasteria)
- Kořenové sukulenty (Kedrotis, Fockea, Ibervillea)
- Stonkové sukulenty (Stapelia, Euphorbia, Huernia)
Sukulenty – pěstování
Nejdůležitějším faktorem pro sukulenty je dostatek světla. I když se v našem středoevropském klimatu nedaří napodobit přírodní podmínky sukulentů, můžeme se jim alespoň trošku přiblížit. Nejideálnějším místem pro pěstování sukulentů je skleník. Přes léto je však vhodné umístit je pod širé nebe.
Ideální teplota pro sukulenty v období jejich plného růstu (květen až září) je 25 °C. Optimální teploty pro přezimování sukulentů by se měly pohybovat kolem 15 °C.
Co se týče zálivky sukulentů, je základním pravidlem, že živná půda by neměla být trvale mokrá. Jestliže tedy není aspoň vrchní polovina nádoby suchá, pak s další zálivkou počkejte.
Existují dva způsoby zalévání sukulentů. Prvním je klasická zálivka, kdy zaléváte na vrch živné půdy. Druhým způsobem je zalévání podmokem, kdy sukulenty umístíte do mísy s vodou. Sukulenty v ní ponecháte několik hodin a poté je vyjmete.
Sukulenty – rozmnožování
Sukulenty se rozmnožují z vrcholových řízků, které se po zaschnutí kladou na vlhký písek nebo perlit. Některé druhy sukulentů je možné množit z jednotlivých lístků.
Diskuze