Byl to biskup, jenž chtěl pomáhat lidem, především těm chudým. Po 3 noci je obdarovával, aby se lidé měli lépe. A právě díky těmto ušlechtilým činům slavíme 6. prosince tento zvyk.
V dnešní době obchází Mikuláš s andělem a čertem rodiny s dětmi. Hodné děti dostávají sladkosti a ty zlobivé straší čerti a dávají jim uhlí. Nejstarší záznamy o Mikulášově nadílce u nás pochází ze 14. století. Mikuláš symbolizuje úctu, anděl klid a čerti mají v lidech vzbuzovat strach.
- Mikuláš
U nás či u našich sousedů na Slovensku je Mikuláš vyobrazován v biskupském oděvu. Zdobí jej dlouhý bílý vous a doprovází ho čert a anděl. Mikulášskou tradici můžeme chápat jako takovou přípravu na Vánoce, neboť se dětem darují jen drobné pamlsky či malé dárky pro štěstí.
Mikuláše si připomínáme pro jeho štědrost a velkorysost. Jak už to tak bývá, i jeho postava je opředena několika legendami. V jedné z nich se vypráví, že 3 chlapci byli zabiti zlým hostinským. Ten je schoval do sudu se solí. Mikuláš to tak nenechal a vrátil těm nebohým chlapcům život. Tímto vzkříšením přemohl nejen ďábla v podobě hostinského, ale i samotnou smrt.
- Čert
Pokud andělé slouží Bohu, pak čerti slouží ďáblovi nebo také vládci pekla. Čert chodí s ušmudlanými tvářemi, jeho hlavu zdobí rohy trčící z kudrnatých vlasů a má také kopyto a dlouhý ocas. Peklo opouští jen proto, aby do něj přivedl hříšné duše, jenž získá za službičku. Nešťastník mu za ni upíše svou duši a navždy propadne peklu. V tento den mají čerti jen pohrozit zlobivým dětem, aby změnily své chování, jinak si je jednoho dne odnesou do pekla.
- Anděl
Andělé jsou svaté a dokonalé bytosti. Jsou to vlastně poslové Boží. Nosí bílé oblečení, mají bílé vlasy a nádherná andělská křídla. Anděla můžeme chápat jako strážnou dušičku, která nás chrání před nebezpečím a dalšími útrapami. Andělé jsou symbolem dobra, které musí být vždy vyvážené zlem, jenž reprezentují čerti. Zlo a dobro tedy po světě kráčejí ruku v ruce, neboť každý máme 2 cesty a je jen na nás, po které se rozhodneme jít.
Diskuze