Tampóny a vložky – co je zdravější?
Myslíte si, že jsou tampóny nezdravé, protože zadržují krev, která by měla přirozeně odtékat? Vědci zjistili, že je to přesně naopak. Tampóny vaginu čistí, protože krev v ní je okamžitě nasátá tampónem, kdežto krev, která se několik hodin drží ve vložce, je živnou půdou pro bakterie.
Co se týče rizika toxického šoku u tampónů, nutno podotknout, že pokud tampóny pravidelně měníte, nemusíte se této bakteriální infekce bát. Toxický šok v minulosti způsobovaly hlavně vysoce savé tampóny, které se dnes většinou ani nevyrábějí. Volte tampóny vždy podle síly krvácení a měňte je nejlépe každé čtyři hodiny, při slabém krvácení maximálně po 8 hodinách.
Menstruace s tampóny - klady a zápory
Výhodou savých pomocníků je volnost pohybu, diskrétnost i prospěšnost jejich používání. S tampóny můžete, na rozdíl od vložek, holdovat jakémukoliv druhu sportu včetně plavání. Se správně používanými a včas obměňovanými tampóny je na rozdíl od menstruačních vložek riziko, že najdete na spodním prádle krvavou skvrnu, minimální.
Menstruační vložky - kdo jim dává přednost?
Ženám, které dávají přednost menstruačním vložkám, je většinou nepříjemné zavádět si tampón do pochvy. Buďto tato nechuť pramení z faktu, že se dosud nenaučily zavést tampón tak, aby jej necítily nebo jim samotné zavádění savého pomocníka přijde nepřirozené. Příčina může vězit také ze strachu z protržení šňůrky – ta se výjimečně opravdu může utrhnout, vagína ale není natolik velká, aby se v ní tampón ztratil a při podřepu obvykle sjede níže a je pak už snadné jej vytáhnout. Před zavedením tampónu za šňůrku silněji zatahejte – ujistíte se tak, že drží dostatečně pevně.
Poslední skupinou, která většinou dává přednost menstruačním vložkám, jsou dívky – panny, které mají strach z nechtěného protržení panenské blány tampónem. I taková situace je velice ojedinělá, ale pro klid svědomí je používání menstruačních vložek na místě.
Diskuze