Během prvních týdnů těhotenství není spánek intenzivní
Během prvních týdnů těhotenství zažijete v těle hormonální bouři. V tomto období není neobvyklá ospalost a malátnost. Proto je důležité naslouchat svému tělu. Odpočívejte během dne, relaxujte, nechte na sebe působit blahodárnou masáž či relaxační cvičení.
Od 16. týdne těhotenství se organismus přizpůsobuje
V tomto období se zvyšuje hladinu estrogenů v krvi, což má za následek to, že se žena cítí méně unavená a zvyšuje svou aktivitu. Překvapit by vás neměla ani nervozita a podrážděnost, která není pro nastávající matky neobvyklá. Po fyzické stránce se žena zakulacuje a přibírá na váze.
V těhotenství nepodceňujte přípravu k spánku
Během celého těhotenství platí to, že spánek je důležitý i během dne. Spánku může bránit i oteklá nosní sliznice, proto si podložte hlavu vyšším polštářem. Noste na noc speciální kompresní punčochy, které zabraňují křečovým žilám a brání zadržování tekutin v těle. Zachovávejte v místnosti, kde spíte, dostatečně vlhký vzduch, aby se vám dobře usínalo.
Během 20. až 40. týdne těhotenství je častý přerušovaný spánek
V tomto období můžete pocítit řadu zdravotních potíží, které souvisejí s pokročilým těhotenstvím. Mohou vás bolet záda, natékat nohy, svědit pokožka. Spánek je také během noci přerušovaný a neklidnější. Příčinou mohou být i obavy z blížíciho se porodu.
V těhotenství si zvykněte spát na boku
V posledním trimestru těhotenství se nedoporučuje spát na zádech, protože rostoucí děloha to neumožňuje. Děloha totiž tlačí svou váhou na záda, na střeva a cévy, a to by mělo vliv na krevní tlak a trávení. Zvykněte si spát na boku. Pokud budete spát na pravém boku, nezatěžujete tolik srdce. Na levém se zase zlepšuje průtok krve a podporuje se činnost ledvin. Pokud vás chytají křeče do nohou, podložte si je polštářkem – zlepší se tak průtok krve žilami. Během (ale i mimo) těhotenství je také dobré používat speciální pohankové a bylinné polštáře.
Diskuze