Něco málo o původu těstovin
Těstoviny přivezl do Itálie v roce 1292 Marco Polo, když se vracel z Číny. Obecně však převládá názor, že těstoviny pocházejí z Itálie.
Proč zrovna těstoviny?
- těstoviny zasytí
- obsahují dostatek sacharidů
- obsahují minimum tuků
- mají nízký glykemický index (GMI)
- dodávají energii
- nezatěžují inzulinový aparát
- celozrnné těstoviny obsahují vlákninu
Vhodné druhy těstovin
Je jasné, že nejsou těstoviny, jako těstoviny. Rozlišujeme 4 základní druhy těstovin: vaječné těstoviny (k výrobě se kromě obilných výrobků používají vejce), bezvaječné těstoviny (bez přídavku vajec, pouze z mlýnských obilných výrobků), celozrnné těstoviny (z pšeničné celozrnné mouky, obsahují řadu vitamínů skupiny B) a ostatní těstoviny, do nichž se řadí těstoviny vyráběné z rýže, pohanky, amarantu, brambor a další.
Nejvhodnějšími druhy při této dietě jsou těstoviny celozrnné, amarantové, pohankové a rýžové. Dopřát si můžeme také malou porci těstovin semolinových a bezvaječných.
Co k těstovinám?
K těstovinám je povoleno jíst drůbeží maso, zeleninu a ovoce. Omáčky k těstovinám nezahušťujte moukou ani tučnou smetanou. Rovněž se vyhneme oleji (používáme pouze olivový olej, a to v minimálním množství), tučným sýrům a přesoleným uzeninám.
Denní spotřeba těstovin při těstovinové dietě
Při těstovinové dietě konzumujeme těstoviny dvakrát denně - 100 gramů těstovin s přílohou k obědu a 100 gramů těstovin k večeři. K dopolední svačince si dopřejeme kousek ovoce, k odpolední svačince kousek zeleniny. Snídaně by se měla skládat ze dvou plátků celozrnného chleba (jednoho celozrnného rohlíku) a dvou plátků kvalitní šunky a nebo nízkotučného sýra. Denně vypijeme alespoň 2 litry tekutin (čistá voda, neslazený bylinkový čaj, apod).
Diskuze