Všeobecně o atopickém ekzému
Atopický ekzém, neboli atopická dermatitida, je kožní onemocnění, které vzniká následkem reakce organismu na dráždivý podnět. Dráždivým podnětem je ve většině případů určitý druh potraviny, alergeny však mohou být také voda, prach či roztoči. Svou roli při vzniku atopického ekzému hraje také dědičnost.
Formy atopického ekzému
Kojenecká forma – lidově zvaná „ouročky“. Vzniká u kojenců v období mezi 2. a 6. měsícem po narození.
Dětská forma – postihuje děti v období předškolního a školního věku.
Dospělá forma – může se vyskytnout u dospělých jako první projev nějakého onemocněni. Je-li pacient neustále ve stresu, mohou se projevy dermatitidy zhoršovat. Onemocnění obvykle ustupuje po 40. nebo 50. roce života.
Příznaky atopického ekzému
Příznaky tohoto onemocnění se mění s věkem. Nejčastěji se u pacientů objevuje zarudnutí kůže a malé, svědivé pupínky. Místy se může na těle objevit také mokvající kůže a nebo malé stroupky. Postiženy bývají především tváře, čelo, krk a hlava. Neléčený atopický ekzém se může postupem času rozšířit po celém těle.
Léčba atopického ekzému
- Dodržování léčebné diety, ze které jsou vyloučeny všechny nevhodné potraviny, které mohou způsobovat alergickou reakci.
- Používání čistě bavlněného prádla a oblečení, které se dotýká přímo kůže a jeho praní nedráždivým mýdlem a čisticími prostředky.
- Úlevy od svědění lze dosáhnout podáním antihistaminik, zmírnění dalších příznaků pak místním používáním kortikosteroidů.
- Je-li atopický ekzém způsoben roztoči, je potřeba upravit domov alergika tak, aby jich zde bylo co nejméně.
Diskuze