Zajímavosti z thajského boxu
Počátky thajského boxu spadají do 14. století, kde je zavedl jako způsob boje muže proti muži ve své armádě král Ramkhamhaeng.Zajímavostí je, že povinná výuka Muay - thai, jako způsobu sebeobrany a připravenosti národa, je v Thajsku zavedena na všech stupních škol, nevyjímaje mateřských. Také v armádě a samozřejmě ve výcvikových kempech po celém Thajsku.
Do roku 1996 nebyl vstup ženám do ringu ani na sportoviště povolen, ale od roku 2001, zřejmě kvůli snaze prosadit thajský box na Olympijské hry, mohou již zápasit i ženy.
Thajský box a tanec VAI - KRU
V Thajsku box není jen pouhým bojovým sportem, je protkán mnoha rituály a navíc ho jako jediný boj doprovází tanec nazvaný VAI - KRU. Za zvuku bubnu, cimbálu a jávské flétny borci před bojem tančí v ringu svůj tanec, kterým vzdávají poctu soupeři, učiteli i tradicím.Thajci říkají, že VAI - KRU rozhoduje o výsledku zápasu a bez něj by thajský box nebyl tím, čím pro ně národní sport je.
Zápas v thajském boxu
Přejímat východní filozofie do zcela odlišných podmínek však nelze, a proto se ve světě a od roku 1992 i u nás provádí v podobě bojového sportu.V zápasech, které jsou na 5 kol po třech minutách se používají údery rukou, loktů, kolen a nohou. Na rozdíl od jiných sportů je thajský box plnokontaktní. Mimo hlavy a těla se útoky vedou i na nohy a povoleny jsou i různé shozy, strhy a typické úchyty v klinči.
V profesionálním ringu mají borci jen rukavice, chránič zubů a suspenzor (ochrana genitálií), amatéři v thajském boxu často ještě helmu a chrániče holení.
Do ringu nejdou borci soupeře zranit či zbít, ale dokázat jeden druhému, kdo je přesnější, rychlejší, lépe fyzicky připraven, ale také chytřejší.
Diskuze