Vaření v tlakových hrncích má několik dalších výhod jako úsporný provoz a chutné a zdravé pokrmy. Také se výrazně zkrátí doba vaření. Tlakové hrnce ale nemají mezi lidmi dobrou pověst, a proto jim někteří z nás moc nevěří. Podle nás záleží především na tom, abyste si vybrali opravdu kvalitní hrnec od renomovaného výrobce. Jedině tak bude vaření s tlakovým hrncem bezpečné.
- Jsou tedy tlakové hrnce nebezpečné?
Možná jste i vy zaslechly nějakou tu historku o tom, jak tlakový hrnec vybouchl. Staré hliníkové tlakové hrnce skutečně mohli vybouchnout, ale jedině v případě, že někteří nedodržovali zásady vaření v tlakovém hrnci nebo se o ten hrnec patřičně nestarali. Tlakové hrnce se měly plnit vodou pouze do ⅔ a nesmělo se používat příliš nasekaného koření a zeleniny, aby se nedostalo do ventilu tlakové pojistky.
Dnes už ale nemusíte mít strach. Dříve možná takový případ někdo z vás či vašich známých zažil, ale dnešní hrnce jsou mnohem kvalitnější. Vyrábějí se z ušlechtilé nerezavějící oceli a neobsahují pouze 1 pojistku, ale hned několik. Brání tak nárůstu teploty i tlaku, takže jsou naprosto bezpečné.
- Jak takový “papiňák” vlastně funguje?
Obsah je uvnitř hrnce hermeticky uzavřen a voda, která tvoří vysoký podíl, se začne rozpínat. V hrnci tak narůstá tlak, díky čemuž se dosáhne vyšší teploty, aniž by se začala vařit (vypařovat). Pokud vaříte v běžném hrnci (v atmosférickém tlaku), voda se začne vařit okolo 100 °C.
Avšak v tlakovém hrnci se to stane až při 120 či 130 °C. A díky této vysoké teplotě dojde k dokonalému zničení všech nežádoucích, škodlivých mikroorganismů, plísní či bakterií. A jelikož v tlakovém hrnci neustále cirkuluje pára, teplo je rozváděno rovnoměrně a proto se suroviny nepřipalují. Když budete vařit v tlakovém hrnci, použijete i méně olejů a tuků a kratší dobou vaření, uchováte mnohem více vitamínů a cenných živin.
Diskuze