České nebo exotické jméno?
Nejprve si ujasněte, zda chcete, aby mělo vaše dítě typicky české jméno nebo jméno cizího původu. Při výběru berte v potaz zejména příjmení. Bude-li mít dítě typicky české příjmení (Novák, Svoboda, Dvořák, Král, Sedláček, atd.), je vhodné, zvolíte-li české jméno. Zní-li příjmení cize nebo exoticky, nebojte se vybírat i mezi jmény, které nejsou v českém kalendáři.
Aby nebylo dítě terčem posměchu spolužáků…
Někteří rodiče se při výběru jména nechají inspirovat seriálovými či filmovými hrdiny, případně jmény celebrit – na to ovšem pozor! Nebude-li takové jméno „pasovat“ k příjmení, raději se poohlédněte po jiném. Ušetříte tak dítěti trápení, které by mohlo následkem nevhodně zvoleného jména mít.
Myslete také na to, aby dítě kvůli svému jménu netrpělo ve škole - posměch spolužáků v něm může vyvolat trauma. Vyhněte se proto jménům, které by mohly posměch spolužáků způsobit (například Ota Bota, Jan Marný, atd.).
Další rady, jak postupovat při výběru jména
- Jméno a příjmení by mělo znít zvukomalebně.
- Jméno ani příjmení by nemělo být příliš krátké nebo naopak příliš dlouhé. Hledejte proto vyváženost mezi jménem a příjmením.
- Jméno by se mělo dobře vyslovovat. Dejte si proto pozor na obtížnou výslovnost na hranici jména a příjmení, například kvůli stejné souhlásce či samohlásce (Marek Král, Barbora Bramborová, atd.)
- Nedávejte dítěti jméno podobné jeho příjmení (Pavel Pavel, Petr Petr, Jana Janů, atd.) ani kombinaci, u které není na první pohled zřejmé, co je jméno a co příjmení (Petr Pavel, Marek Petr, atd.).
- Zajímejte se také o to, jaký význam (případně osud) v sobě vybrané jméno nese.
Je dobré vědět…
Víte, že jména, které mohou rodiče dítěti dát jsou omezena vyhláškou č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení? Vyhláška například zakazuje zapsání jmen zdrobnělých, zkomolených a nebo jmen určených pro opačné pohlaví. Více se dozvíte, přečtete-li si výše uvedenou vyhlášku.
Diskuze