Zelenec páskatý - Chlorophytum commosum
Tato trávovitá rostlina je oblíbená v našich domovech již 200 let. Zelenec by neměl chybět v žádné domácnosti, protože dobře čistí vzduch od škodlivin a odbourává oxid uhličitý. Specialisté tvrdí, že za 24 hodin tato rostlina téměř 100% vyčistí vzduch od všech škodlivých mikroorganismů.
Umístění
Zelenec snese světlé i polostinné stanoviště, ne však přímé slunce. Kultivary s pruhovanými listy se nejlépe vybarví na slunci. V létě je možné i umístění na venkovní stanoviště.
Teplota
Tato rostlina není náročná na teplotu. Chlorophytu stačí běžná pokojová teplota okolo 20 – 25°C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 7 ˚C.
Zálivka
V době vegetace by měla být zálivka hojná, měli bychom se vyhnout přemokření substrátu, v zimě zálivku mírně omezíme.Dobré je používat k zálivce měkkou odstátou vodu pokojové teploty.
Vzdušná vlhkost
Zvýšená vzdušná vlhkost rostlině prospívá. Rostlinu proto často rosíme a postavíme ji do misky s vlhkými oblázky. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat okolo 85%.
Přesazování
Nejlepší termín přesazování zelence je na jaře (lze možno kdykoliv) .Rostliny přesazujeme do směsi pařeništní zeminy, rašeliny, drnovky a písku smíchané v poměru 2:1:1:1, pH by mělo být v rozmezí 6 až 7,5. Starší rostliny obvykle stačí přesadit 1x za dva roky, mladší rostliny můžeme přesazovat i 2x ročně.
Hnojení
V době vegetace hnojíme 1x za 14 dní standardním tekutým vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny.
Množeni
Chlorophytum commosum množíme mladými rostlinami na konci šlahounů, které velmi snadno zakoření. Také můžeme rostlinu rozmnožovat dělením trsu.
Substrát
Pro pěstování rostlin jsou vhodné směsi složené z pařeništní zeminy, rašeliny, drnovky a písku smíchané v poměru 2:1:1:1.
Diskuze