Bohužel existují i případy, kdy se rodiče náhradní péče vzdají.
Co je potřeba vědět o adopci
- Počítejte s tím, že projdete psychologickými testy a potom si vyzkoušíte přípravný kurs, kde se dozvíte nejen o právních aspektech adopce, ale také o vývoji dítěte a různých výchovných problémech.
- Zvažte, zda žádat o osvojení (adopci) nebo o pěstounskou péči. Osvojením vzniká stejný vztah jako je mezi biologickými rodiči a dětmi. Do tzv. pěstounské péče jsou děti svěřovány i jednotlivcům.
- Věk pěstounů není omezený.
- Matka, která chce své novorozeně dát k adopci, se dnes už může dohodnout přímo s budoucími osvojiteli. Vše pak řeší soud podle zákona o rodině.
- Zvažte i hostitelskou péči, kdy si dítě budete brát na víkendové či prázdninové pobyty. Tito zájemci jsou prověřováni stejně jako ostatní adoptivní rodiče.
- Zájemci o jakoukoli formu náhradní rodinné péče se mohou obrátit na sociální pracovnice na místních úřadech svého trvalého bydliště (tam vám poskytnou veškeré informace o možnosti adopce).
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí
- Ministerstvo práce a sociálních věcí má od března 2006 na svých internetových stránkách seznam organizací i odborníků, kteří se náhradní rodinnou péčí zabývají.
- Od června 2006 budou zájemci o adopci procházet mnohem důkladnější přípravou, jak to určuje současná novela zákona o sociálně-právní ochraně.
- Pamatuje se i na názor vlastních dětí žadatelů, probere se význam identity pro každé jednotlivé dítě.
Diskuze