Afty, opary a další problémy s ústní dutinou

Dutina ústní se může stát nejen prostředkem pro přijímaní potravy, komunikaci a poskytování sexuální slasti, ale také naším prokletím a to díky několika onemocněním, jmenujme například opary či afty. Jak si s nimi poradit?

Smějící se žena se sklopenou hlavou

Afty - počátek

Projevy aft počínají řezavým a pálivým pocitem, někdy i necitlivostí v místě budoucích vřídků. Během jednoho dne se tyto malé vřídky objeví, většinou na rtu, tváři, někdy na patře a jazyku.

Afty a jejich příznaky

  • pálivá bolest na postižených místech ústní sliznice
  • jeden a více bílých či žlutých vřídků s červeným okrajem
  • může se objevit otok lymfatických uzlin na krku
  • zvýšená teplota a malátnost

Afty – dělení

Afta s velikostí do 0,5 cm

Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a téměř znemožnit mluvení a příjem potravy.

Afta s velikostí nad 0,5 cm

Velké afty někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají jizvy.

Afta – jak často se objevují?

Afty obou typů se většinou projeví dvakrát až třikrát za rok.

Afty – co ovlivňuje vznik?

  • nedostatek vitamínu B12
  • podvýživa
  • nedostatek kyseliny listové a železa
  • citlivost na některé složky zubních past a ústních vod
  • citlivost na některé potraviny (ořechy, kyselá jídla)

Opary – prokletí do konce života

Mohlo by se zdát, že opar je pouze kosmetická vada, ale ve skutečnosti jde o vir, který nosíme v sobě a jenž jednou za čas vyrazí na povrch v podobě mokvající rány. Nikdy se ho už nezbavíme. Zajímavostí by snad mohlo být, že herpetické viry, které opary způsobují v sobě nosí 90 procent populace. Pouze u některých ovšem ohlašuje svou přítomnost tímto způsobem.

 

Opary – vnější průběh

Nejdříve se vir ohlásí svěděním a kůži, poté přejde na pálení, brnění a nakonec mokvá. Poslední fází je, že se vytvoří strup a opar se hojí.

 

 

Opary – vnitřní průběh

Viry jsou uloženy v nervové buňce, odkud se s oblibou přemisťují se do kožních buněk a nejčastěji jsou napadeny rty. Mohou se však objevit i na jiných místech, především na obličeji.

 

 

Opary – co ovlivňuje vznik?

Opar se většinou vytvoří při oslabení organismu, mensturaci a (nejen) s ní spojených hormonálních změnách, horečce, pod vlivem velkého stresu či při poruchách imunitního systému.

 

 

Opary – obecná doporučení

Máte–li opar, používejte pouze své sklenice, svůj ručník a zásadně se nelíbejte, abyste viry nepřenášeli dál.

 

 

Paradentóza a Gingivitida – když nás trápí dásně

Všeobecně se dá řici, že jde o zánětlivé nemoci spojené s dásněmi.

 

 

Paradentóza a Gingivitida – první stádium

Ničitelem jak zubů, tak dásní je zubní plak nebo spíše bakterie, které obsahuje. Zubní plak v ústní dutině ulpívá kde může a zatímco zde drží, bakterie vypouští škodlivé látky, které postupně ničí dásně. Ty jsou pak citlivé, zarudlé a mohou i krvácet. Zánět se může objevit jak u jednoho zubu, tak po celé oblasti chrupu. Tento stav zvaný zánět dásní neboli gingivitida lze ještě bez jakýchkoliv následků vyléčit

 

 

Paradentóza a Gingivitida – druhé stádium

Pokud necháme zánět dlouho neléčený, přejde v paradentózu. Vytrvalostí náporu bakterií (a nejen jich, své zuby ovlivňujeme i stravou či třeba kouřením) dojde k hlubšímu poškození, kdy se porušuje spojení zubu s kostním lůžkem i sama kost.

 

 

Paradentóza a Gingivitida – jak je poznáme?

Prvním příznakem je rozhodně zarudnutí či otoky dásní a jejich krvácení. Ty se s časem zhoršují. Paradentóza pak jde poznat podle hlavně podle zápachu z úst, nepříjemných pocitů brnění, napětí a tlaku v dásních. Mohou také hodně bolet. Jedním z nejkřiklavějších a také nejhorších příznaků jsou viklavost a změny poloh zubů.

 

 

Paradentóza a Gingivitida – prevence

Čistěte si zuby! Minimálně dvě minuty. Jakýmkoliv možným způsobem prostě musíte dostat zubní plak pryč. V případě pokročilejších stádií zvažte jiné možnosti léčení.

 

 

Opary, afty a paradentóza vs. fototerapie

 

Fototerapie a opary, afty či paradentóza – historie této léčby

Už dávno v historii bylo zjištěno, že světlo v určitých vlnových délkách může v lidském těle vyvolat rozličné pozitivní léčebné reakce. Fototerapie, což je odborný název pro léčbu světlem, je oblastí medicíny, ve které jsou pacienti léčeni světelnými paprsky.

Fototerapie a opary, afty či paradentóza – Nobelova cena

Za otce moderní fototerapie je považován dánský lékař Niels Finsen, který za svou práci získal Nobelovu cenu za medicínu. Léčil tehdy jistou formu TBC.

Fototerapie a opary či afty – jak mi může pomoci?

Při využití fototerapie dochází v organismu biostimulačnímu, analgetickému a protizánětlivému efektu. Jinak řečeno, vyrážka či podrážděné dásně méně bolí či přestanou bolet úplně a rychleji se hojí. To je zůsobeno tím, že jsou buňky jsou přirozeným způsobem stimulovány k většímu výkonu. Opary se časem už vůbec nevytvoří, dasně přestanou být citlivé a předejde se vzniku paradentózy. Afta zmizí mnohem rychleji než obyčejně a periody mezi jednotlivými výsevy se mohou prodloužit.

Opary, afty a BioOral

Opary, afty a BioOral – představení

Účinný, celosvětově ověřený lékařský přístroj, určený k bezbolestné léčbě kožních problémů, neléčeného zubního kazu, paradentózy, aft a dalších problémů v dutině ústní.

Opary, afty a BioOral – je tato metoda účinná?

Účinek světelných paprsků užších frekvenčních pásem při bio stimulaci přilákal vážný zájem odborníků již v době průkopnické studie začátkem sedmdesátých let a byl prokázán mnoha klinickými studiemi. Vzhledem k tomu, že jde o viry, ani opary ani afty nelze vyléčit úplně. Nicméně jde urychlit průběh či v případě časného zásahu úplně předejít propuknutí.

 

Opary, afty a BioOral – existují vedlejší účinky?

Fototerapeutická léčba nemá žádné vedlejší účinky, jde o přirozenou podporu organismu.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies