Pití alkoholu v těhotenství je pro plod velkým rizikem. Děti narozené matkám, které pily alkohol během těhotenství mohou mít fetální alkoholový syndrom, mívají problémy s učením, trpí poruchami chování, mají horší soustředění i paměť. Také se u nich vyskytují cévní, srdeční a sluchové vady. Ale také ženy, které před těhotenstvím pily alkohol pravidelně, vystavují své budoucí dítě nebezpečí. Dítě se bude mít pomalejší reakce a bude se vyvíjet pomaleji.
Fetální alkoholový syndrom – FAS
Fetální alkoholový syndrom je nejvážnější poškození plodu. Pro děti narozené s touto poruchou jsou typické tyto symptomy:
- Nízká porodní hmotnost
- Mentální retardace
- Závislost na alkoholu
- Poruchy spánku
- Problémy s učením
- Svalové problémy
- Poruchy ledvin
- Srdeční poruchy
Vliv alkoholu na centrální nervovou soustavu
Přibližně od 6 měsíce plodu až do 2 let věku dítěte probíhá vývoj centrální nervové soustavy nejrychleji. Mezi tímto obdobím je potřebná rovnováha mezi hormony, které mají zvláštní vztah k nervovému systému. Pokud by se tato rovnováha narušila, dojde ke zvýšení úmrtnosti nervových buněk až dvacetkrát víc než při normálních podmínkách. To znamená, že stačí jediná větší opilost a zničí se milióny nervových buněk.
Můžeme předpokládat, že jedna menší sklenka vína za týden dítěti nijak neublíží, ale problém je v tom, že žádná bezpečná hranice, která by dítěti nijak neublížila neexistuje. To znamená, že nejlepší ochranou pro dítě je alkohol během těhotenství zcela vynechat.
Diskuze