Anthurium x scherzerianum

Anthurium x scherzerianum je oblíbená skleníková rostlina k řezu, kterou pěstujeme také často v našich domácnostech. Rod anthurium má velice mnoho kultivarů, které jsou rozlišné zbarvením květů a listů.
Květina zvaná anturie

Anthurium x scherzerianum - toulitka Scherzerova

Asi 500 druhů rodu Anthurium roste v tropické Americe. Jsou to vzpřímené byliny většinou s krátkým kmínkem; listy mají různé tvary a jsou kožovité. Pěstují se pro dekorativní listen (toulec). Anthurium x scherzerianum je typicky skleníková rostlina, kterou často pěstujeme i v našich domácnostech.

Umístění

Antúrie vyžaduje světlé až polostinné stanoviště, nikdy ne přímé slunce, nutné je i během zimních měsíců zajistit dostatek světla.

Teplota

V létě je ideální teplota pro pěstování toulitky 20 až 27 °C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C (15 až 22 °C).

Zálivka

Substrát musíme udržovat stále vlhký, k zálivce používáme vodu pokojové teploty, protože rostlina špatně snáší tvrdou vodu. Nejlepší způsob je antúrii zalévat vodou dešťovou.

Vzdušná vlhkost

Anthurie vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost, relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 až 80%. Časté rosení listů antúriím prospívá, při rosení květů se však na toulci mohou objevit ne příliš hezké skvrny.

Hnojení

Antúrie nepotřebuje mnoho živin, rostlinu stačí od března do srpna jednou za dva týdny přihnojovat.

Množení

Starší rostliny množíme dělením při přesazování, můžeme množit i semenem. Semenné rostliny se uměle opylují, semena pak v bobulích dozrávají asi za 10 měsíců. Protože semena brzy ztrácejí klíčivost, je nutné abychom vysévali ihned po sklizni.

Přesazování

Obvykle antúrie přesazujeme každé 2 roky do vzdušné, dobře propustné zeminy (např. směs málo rozložené rašeliny s kompostovanou kůrou). Zemina by měla mít pH 5 až 5,5.

Choroby a škůdci

Hnědé skvrny na listech
Příčnou bývá popálení sluncem. Rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta doporučujeme rostlinu rosit. Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz
Nejčastější bývají puklice, třášněnky, svilušky a vlnatí červci.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies