Antikoncepce bez hormonů

Chemická (spermicidní) antikoncepce je užitečnou možností pro ženy, které se chtějí vyhnout hormonální antikoncepci. Lze ji zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu, nemá vedlejší účinky a navíc chrání před vznikem virů a bakterií způsobujících pohlavní choroby.

Kalhoty spadlé ke kotníkům

Z historie chemické antikoncepce

Chemická (spermicidní) antikoncepce je jednou z nejstarších antikoncepčních metod, kterou znaly již ženy ve starověku. Ty užívaly nejrůznější látky k výplachům pochvy za účelem zničení spermií. Doba pokročila a také chemická antikoncepce je v současné době účinnější a také dostupnější.

Pro koho je antikoncepce  bez hormonů vhodná?

Antikoncepce bez hormonů (chemická antikoncepce) je vhodná pro ženy i dívky jakéhokoliv věku. Vhodná je mladé dívky, které ještě neberou hormonální antikoncepci, pro kojící matky, kuřačky a ženy trápící křečové žíly a nebo trombóza. Nemá žádné vedlejší účinky, v ojedinělých případech se může vyskytnout na látky v ní obsažené u citlivějších žen alergie.

Jak chemická antikoncepce funguje?

Tento druh antikoncepce využívá lokální chemické prostředky (zejména benzalkonium chlorid, dříve se požíval nonoxynol-9), takzvané spermicidy. Ty narušují pohyblivost spermií, čímž zamezí tomu, aby se dostaly až k vajíčkům. Působí pouze lokálně, nevstupuje do krve ani do mateřského mléka. Výhodou také je, že tento druh antikoncepce má částečně antiseptické účinky, které zabraňují vzniku některých virů a bakterií (ničí virus herpes simplex 2, cytomegaloviry), které mohou způsobit kapavku, syfilis, HIV a nebo také poševní výtoky.

Druhy chemické antikoncepce a jejich výhody

Chemickou antikoncepci můžeme koupit buď ve formě tabletek, gelů, pěny, globulí a nebo krému. V našem článku se zaměříme na spermicidní antikoncepci ve formě krému a globulí, které jsou nejoblíbenější. Krém účinkuje ihned a ochrání po dobu 10 hodin. V případě globulí musí uživatelka počkat, než se rozpustí (obvykle do 5-ti minut), jejich účinnost se pohybuje okolo 4 hodin. Spolehlivostí se blíží hormonálním pilulkám. Lze je užívat samostatně a nebo v kombinaci s mechanickou bariérou, například kondomem. Krém i globule lze zakoupit bez lékařského předpisu v lékárnách.

Jaké máte zkušenosti s chemickou antikoncepcí právě Vy? Podělte se o své zážitky s ostatními čtenářkami magazínu Mineralfit.cz v diskuzi, kterou naleznete pod článkem.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.7 Počet: 3 Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies