Autosedačky a jak chrání život

Při jízdě vozem je nutné, abyste dítě přepravovali v autosedačkách, které odpovídají jejich vzrůstu a splňují bezpečnostní kritéria. Při nedodržení všech požadavků jenom zbytečně utratíte peníze za něco, co vaše dítě neuchrání od případného zranění.
Ruce položené na volantu
V Česku musí být děti povinně přepravovány v autosedačkách zatím jen na dálnicích a rychlostních silnicích. Od června 2006 budou autosedačky povinné i ve městě.

Autosedačky podle váhy dítěte

Autosedačky jsou určené pro děti menší než 150cm, vyšší děti se již poutají bezpečnostním pásem. Při výběru sedačky je základním kritériem výška a váha dítěte.

Skupina 0 - děti do 13kg

Kojenci se přepravují v sedačce (tzv. skořepině), která umožní transport v pololeže. Upevňuje se vždy proti směru jízdy a nejlépe na zadní sedadlo. Pokud chce umístit sedačku na přední sedadlo spolujezdce, nesmí být na místě aktivován airbag.

Skupina I a II - děti do 25kg

Pro batolata jsou nejpohodlnější autosedačky s popruhy, do kterých se připoutají systémem tzv. kalhotových šlí. Další možností je autosedačka bez vlastních popruhů, kdy je dítě připoutáno bezpečnostním pásem vozidla. Variantu lze doplnit ještě zádržným tělesem, které má dítě umístěno dole přes nohy.

Skupina III - děti do 36kg

Od zhruba šesti let dítěte přichází v úvahu pouze podsedák, který umožní dítěti sedět výš a zabrání tím vedení bezpečnostního pásu přes krk.

Výběr autosedačky

Při koupi autosedačky se řiďte zkušební značkou. Obsahuje označení produktu a kód státu, jež výrobek schválil. Dbejte na to, aby výrobek odpovídal evropské normě R44/03 pro dětské zádržné systémy. Přímo na výrobku hledejte logo ECE R44/03.

Nákup autosedačky

Autosedačka jako produkt:
  • univerzální autosedačka se hodí do všech typů aut
  • polouniverzální a specifická autosedačka se hodí jen pro některé vozy
Při nákupu upřednostněte specializované prodejny, kde vám poradí. Přímo v prodejně si autosedačku vyzkoušejte - zkuste připoutat své dítě, musí být správně usazené. Nemějte obavy ani z otestování autosedačky přímo ve vašem autě.
Průlomovým výrobcem jak, co se týká autosedaček, tak v bezpečnosti vůbec, je automobilka Volvo.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies