Igelitky na ústupu?
Nákupních řetězců vydávajících při nákupu igelitovou tašku zdarma ubývá. Příčinou jsou jak zvýšené finanční náklady (např. společnost Tesco vyčíslila, že výroba zhruba 100 milionů tašek ji ročně přijde na přibližně 31 milionů korun), tak jejich neekologičnost.
Nevýhody igelitových tašek
- igelitová taška se rozkládá průměrně 400 let
- igelitovou tašku na jedno použití nelze opakovaně recyklovat ani po přetřídění odpadu, protože nasává pach organických odpadů tak silně, že ho nejde nijak odstranit
Zbavíme se igelitek?
Objem odpadků na osobu se za posledních 25 let zdvojnásobil a dosahuje 360 kg na osobu za rok. Nemalou část z nich tvoří právĕ igelitky. Počet igelitek, které obchody v Česku ročně rozdají, se pohybuje ve stovkách milionů, například ale ve Francii či Itálii jsou to čísla okolo 15 miliard kusů.
Celosvětově se jich ročně spotřebuje odhadem 500 miliard kusů. Tesco ročně zákazníkům vydá na 140 milionů igelitek zhruba za 45 milionů korun. Podle tiskové zprávy společnosti Tesco zákazníci přispějí tím, že namísto čtyř igelitových použijí jednu ekologickou tašku, ke snížení produkce oxidu uhličitého až o 8 kilogramů ročně. Od roku 2010 bude v Evropské unii zakázán prodej a distribuce igelitových tašek nerozložitelných v přírodě.
Řešení? Ekologické nákupní tašky
Větší hypermarkety nabízí spotřebitelům jutovou tašku za 40 korun. Jejich výhodou je oproti igelitkám zejména nosnost, která dosahuje až dvaceti kilogramů. Při běžném používání by měla tato taška vydržet až pět let. Další známý hypermarket zahájil prodej tašek vyrobených z bramborového škrobu. Ta stojí devět korun, papírová taška přijde na osm korun a velká plastová taška stojí šest korun. Za malou igelitovou tašku lidé zaplatí korunu.
Tašky z recyklovatelných a v přírodě rozložitelných materiálů jsou určitě krokem správným směrem. Nicméně chceme-li být opravdu ekologicky in, vydávejme se na nákup vybaveni nestárnoucím evergreenem - textilní taškou, která je odolná, skladná, hygienická (dá se lehce přeprat) a vydrží léta!
Diskuze