Rybíz černý – Ribes nigrum
Rybíz černý je běžně pěstovaný ovocný keř, který roste po celé Evropě. Plody černého rybízu se nejen zavařují, ale dají se také použít pro přípravu čaje, který můžeme použít pro celkové posílení imunitního systému.
Lidové názvy
Rybízu se také říká černá meruzalka nebo smradlavý rybíz.
Sběr a sušení černého rybízu
Listy sušíme ve slabé vrstvě na dobře větraném místě ve stínu nebo při umělém teple nejvýše 40°C. V době plné zralosti – v srpnu až září – sbíráme plody, které se nejčastěji používají čerstvé.
Účinné látky rybízu černého
Rybíz obsahuje vitamín C, vitamín P, resveratrol, flavonoidy (kempferol, kvercetin a myricetin), katechinové třísloviny, malé množství silice (0,02% v čerstvých listech) s karenem, karyofylenem, geraniolem, linaloolem, kyanogenní sloučeniny, aminokyseliny glutamin a asparagin, fytoncidní složky.
Použití
Sušený černý rybíz se přidává do čajových směsí, používá se při nachlazení, kašli, černém kašli a revmatismu. Šťáva z plodů má vysoký obsah vitamínů, zvyšuje pružnost cév a odolnost organismu. Listy i plody podporují látkovou výměnu. Černý rybíz působí močopudně, protihnilobně, proti průjmu, kurdějím a posiluje žaludek.
Diskuze