Nejčastější chyby v domácnosti
Elektrické spotřebiče na dosah dítěte; dítě hrající si v kuchyni, když zrovna vaříte; nezajištěné elektrické zásuvky; nepřichycený ubrus na stole (nezapomínejte, že dítě rádo za všechno tahá); ostré rohy nábytku; volně přístupné cetky, které na sebe dítě taktéž snadno stáhne. To je jen něco málo z příležitostí k dětským úrazům. Bohužel ne vždy se jedná jen o povrchová zranění, některé úrazy mohou skončit i trvalými následky.
Bezpečná postel
V postýlce tráví novorozenec nejvíce času, zkontrolujte proto, zda je dostatečně pevná, zda nevyčnívají šrouby, je dobře zajištěná ohrádka apod. Do postýlky nikdy nevkládejte polštáře nebo hračky, dítě by se jimi mohlo udusit.
Jak vybrat kvalitní dětskou postýlku
Vhodné dárky pro kojence a batolata
Když dítě začně chodit
Jakmile dítě začne chodit, dávejte si obzvláště velký pozor na vše, co leží na stole a dalších pro dítě již dostupných míst. Pokud chcete, aby vám dítě z určitého místa neuteklo, pořiďte si speciální branku, kterou lze umístit kamkoliv.
Děti a jejich první krůčky
Jak správně vybrat dětskou obuv
Desatero bezpečného domova
I když své dítě hlídáte, jak jen to jde, ne vše se uhlídat dá, proto je třeba dbát na prevenci a alespoň tyto základní bezpečnostní prvky do domácnosti zavést co možná nejdříve:
- Elektrické zásuvky opatřete záslepkami.
- Použijte chrániče na rohy nábytku.
- Vše, co se dá rozbít, uložte do vyšších míst.
- Nemějte v dosahu dětí nic, co by jim mohlo ublížit. Tím nemáme na mysli pouze ostré věci, ale také prací prášky, odlakovače, drobné věci, který by mohlo dítě vdechnout apod.
- Dítěti dovolte přístup do kuchyně pouze za vaší přítomnosti.
- Všechny dostupné skříně a šuplíky zamykejte.
- Podlaha by měla být protiskluzová.
- Volte varnou desku s bezpečnostní ohrádkou.
- Zabezpečte okna tak, aby nešla otevřít více než na deset centimetrů.
- Dejte pryč z dosahu šňůry od spotřebičů.
Diskuze