Co je Lymská borelióza

Lymská borelióza je onemocnění , které převážně přenášejí klíšťata. Vhodnou ochranou proti borelióze je včasné očkování a nošení vhodného oblečení do míst s vyšším výskytem infikovaných klíšťat.
Injekční tříkačka

Co je lymská borelióza

Lymská borelióza je onemocnění, které je způsobeno bakterií Borrelia burgdorferi. Hostitelem této bakterie je více než 200 druhů zvířat. Nejčastěji se jedná o myši, hraboše, zajíce, veverky, krtky, rejsky, jeleny. Můžou jimi být i domácí zvířata jako je pes či kočka, ale i klíště, které je zároveň i přenašečem.

Kritické období výskytu boreliózy

Nejvyšší výskyt hladových klíšťat je zaznamenán v květnu a červnu a dále v září. V naší republice je lymskou boreliózou infikováno asi 5-10% klíšťat. Přenašečem lymské boreliózy jsou výhradně nymfy a dospělá klíšťata.

Odstranění klíštěte

Klíště se odstraňuje pomocí tupé pinzety, v žádném případě holýma rukama (hrozí nebezpečí infekce nakaženým klíštětem). Před manipulací s klíštětem místo vydezinfikujeme. Klíště uchopíme do pinzety co možná nejblíže hlavičky a bez velkého tlaku na jeho tělo klíště točením klem osy jedním směrem uvolníme. Následně ránu opět vydezinfikujeme.

Příznaky boreliózy

Typickým příznakem pomalu se šířící boreliózy je červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle větší než 5 cm. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale také až za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je 7 - 14 dní. Erytém se objevuje asi u 80 % pacientů. Časným příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipkové příznaky. Po několika týdnech, většinou však ne déle než za 3 měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - a to zejména lícního nervu, bolesti v zádech i v končetinách. Postižení kloubů se projevuje bolestmi, které se stěhují a trvají krátkou dobu. Srdeční obtíže se mohou projevit dušností a mohou připomínat infarkt myokardu.

Prevence proti borelióze

V současné době není dostupná očkovací látka proti borelióze, jedinou možnou prevencí je ochrana před klíšťaty. Lidé navštěvující oblasti s vysokým výskytem nakažených klíšťat, by měli nosit do přírody dlouhé kalhoty zastrčené do bot, vysoké ponožky, pevné boty a dlouhý rukáv. Vhodné je zejména světlejší oblečení (klíště je na něm lépe vidět) .

Prevence onemocnění spočívá v ochraně před klíšťaty, případně v jejich včasném odstranění. Pro přenos nemoci je třeba, aby klíště bylo přisáto minimálně 48 hodin!!!

Očkovaní proti klíšťatům

Další možností prevence je očkování. Očkovat je možné kdykoliv během roku. Nejen tedy v zimních měsících, ale můžeme se nechat očkovat i nyní. Ovšem v případě očkování v teplejších měsících roku je nutné vědět, že člověk je chráněn až za 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny ,proto je potřeba přizpůsobit i schéma očkování.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies