Vynálezcem antikoncepce byl nejen muž, ale také dvě ženy
Za vynálezce antikoncepce je všeobecně považován Američan Gregory Pincus, který v roce 1960 vynalezl antikoncepční tabletky s názvem Enovid. Co se ovšem málo ví, tak to, že mu při vývoji pomáhaly dvě ženy - první byla Margaret Sanger (zdravotní sestra a průkopnice plánovaného rodičovství), druhou pak Katherine D. McCormick (mecenáška). V České republice se antikoncepce poprvé objevila v roce 1965.
Antikoncepce ovlivňuje životní prostředí
Je prokázáno, že hormonální antikoncepce (také antidepresiva, apod.), kterou ženy vylučují močí, má negativní vliv na životní prostředí. Bakterie používané v čističkách odpadních vod nejsou schopny rozložit hormony obsažené v antikoncepčních pilulkách a proto vytvářejí látky, které mají ještě více negativní vliv na kvalitu vody - zbylé hormony mohou měnit chování živočichů (nejen vodních) a narušovat jejich rozmnožování.
Negativní vliv antikoncepce na ženské zdraví
Hormonální antikoncepce má jako většina léků negativní účinky na organismus. Mezi ty patří kromě možné ztráty libida také pocit napětí v prsou, otoky, nepravidelné krvácení, vznik křečových žil, poruchy funkce jater a nezhoubné nádory jater, zvýšené riziko vzniku žilní trombózy a plicní embolie nebo zvýšené riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Hormonální antikoncepce také nepříznivě ovlivňuje střevní mikroflóru a může způsobovat časté změny nálad (mimo jiné i deprese).
Mezi rizikové skupiny pro užívání hormonální antikoncepce patří ženy s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem, ženy s nadváhou, diabetičky, kuřačky a ženy trpící na Candidózu (kvasinková onemocnění, mykózy, apod).
Diskuze