Cukr nebo umělá sladidla?

Chutnají vám nápoje či jogurty light? Žvýkáte žvýkačky bez cukru? V České republice spotřebitelé, často pod vlivem reklamy, hojně preferují produkty s umělými sladidly. Umělá sladidla však mohou působit na lidský organismus škodlivě...

Kostky cukru v misce

Umělá sladidla jako náhrada cukru

Umělá sladidla jsou přípravky sladké chuti, které výrobci nabízejí diabetikům náhradou za sacharózu. Základními skupinami sladidel jsou chemicky připravená sladidla a náhradní cukry. Používají se při výrobě dia produktů. Chemicky připravená umělá sladidla se vyrábějí ve formě tablet, kapek nebo sypkých směsí a mají vysokou sladivost. Chrání před zubním kazem, protože na rozdíl od běžného cukru nepodporují růst bakterií v ústní dutině. Chemicky připravená umělá sladidla mají uplatnění jak v domácnostech tak i v potravinářském průmyslu při výrobě diabetických nápojů, kompotů, džemů, přesnídávek, žvýkaček a bývají obsaženy i v mléčných produktech.

Škodlivost umělých sladidel

Americký kontrolní úřad již před lety provedl rozsáhlý výzkum, na základě kterého zdokumentoval 92 toxických příznaků organismu při nadměrné konzumaci umělých sladidel (bolesti hlavy, únava, závratě, zvyšování hmotnosti, deprese, slabost, nespavost).

Nadměrné užívání umělých sladidel

Dochází-li ke zvýšené spotřebě umělých sladidel, mění se v jídle požitý methanol pomocí trávicích enzymů na formaldehyd a pak na kyselinu mravenčí. Formaldehyd je silně karcinogenní neurotoxin a používá se mimo jiné k balzamování mrtvých těl. Jeho karcinogenní účinky v případě vdechování jsou vědci z USA prokazatelně zdokumentovány.

Diabetes a umělá sladidla

Umělá sladidla jsou ve velké míře užívána diabetiky. Ovšem málokdo ví, že tato sladidla se mohou při nadměrné konzumaci podílet na některých diabetických komplikacích. Svým působením mohou někdy i zhoršovat hypoglykemii a snižovat hladinu serotoninu.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies