Umělá sladidla jako náhrada cukru
Umělá sladidla jsou přípravky sladké chuti, které výrobci nabízejí diabetikům náhradou za sacharózu. Základními skupinami sladidel jsou chemicky připravená sladidla a náhradní cukry. Používají se při výrobě dia produktů. Chemicky připravená umělá sladidla se vyrábějí ve formě tablet, kapek nebo sypkých směsí a mají vysokou sladivost. Chrání před zubním kazem, protože na rozdíl od běžného cukru nepodporují růst bakterií v ústní dutině. Chemicky připravená umělá sladidla mají uplatnění jak v domácnostech tak i v potravinářském průmyslu při výrobě diabetických nápojů, kompotů, džemů, přesnídávek, žvýkaček a bývají obsaženy i v mléčných produktech.
Škodlivost umělých sladidel
Americký kontrolní úřad již před lety provedl rozsáhlý výzkum, na základě kterého zdokumentoval 92 toxických příznaků organismu při nadměrné konzumaci umělých sladidel (bolesti hlavy, únava, závratě, zvyšování hmotnosti, deprese, slabost, nespavost).
Nadměrné užívání umělých sladidel
Dochází-li ke zvýšené spotřebě umělých sladidel, mění se v jídle požitý methanol pomocí trávicích enzymů na formaldehyd a pak na kyselinu mravenčí. Formaldehyd je silně karcinogenní neurotoxin a používá se mimo jiné k balzamování mrtvých těl. Jeho karcinogenní účinky v případě vdechování jsou vědci z USA prokazatelně zdokumentovány.
Diabetes a umělá sladidla
Umělá sladidla jsou ve velké míře užívána diabetiky. Ovšem málokdo ví, že tato sladidla se mohou při nadměrné konzumaci podílet na některých diabetických komplikacích. Svým působením mohou někdy i zhoršovat hypoglykemii a snižovat hladinu serotoninu.
Diskuze