Jak má aktovka vypadat a kolik má vážit?
Pokud dítěti kontrolujete váhu aktovky, mějte na paměti, že by měla vážit maximálně 10% tělesné váhy dítěte. Také je důležité, aby aktovka záda kopírovala a nebyla širší než záda.
Velkým plusem jsou pro dítě polstrované a vystužené batohy. Pomůcky a knížky umisťujte podle váhy, čím těžší předmět je, tím víc ho umístěte blíže k zádům. Omezte také obsah penálu a jiných zbytečných věcí, které žák do školy nosí. Příliš těžká aktovka má velký vliv na vývoj páteře dítěte.
O závaží rozhodují jen školy - sami určují pravidla
Školy nejsou povinny žádným způsobem kontrolovat to, co děti do školy ve skutečnosti nosí. Není nutné, aby dítě každý den přenášelo všechny knížky i když je nepotřebuje. Záleží jen na rodičích a jednotlivých učitelích, jak školákovi pomohou.
Některé školy dětem vycházejí vstříc a umožňují ponechání knih přímo ve škole. V těchto školách jsou nyní žáci mnohem spokojenější. Trochu nákladnějším, ale také účinným řešením, je dvojí zakoupení učebnic. Jedna zůstává ve škole a ze druhé se dítě může učit doma.
Místo aktovek notebooky
Na některých českých školách jsou ještě dál. Výuka zde probíhá za pomocí počítačů. Žáci s notebooky se nemusí s klasickými sešity vůbec zatěžovat a všechny učební materiály mají možnost stáhnout si v elektronické podobě.
Díky připojení k síti tito studenti prakticky nepotřebují žádné další pomůcky, jako třeba tabulky apd. Kritici tohoto projektu upozorňují na fakt, že dnešní mladí lidé stále více zapomínají psát klasickým psacím písmem.
Diskuze