DNA - co to vlastně je?
Tato zkratka (česky DNK) se využívá pro deoxyribonukleovou kyselinu. V DNA je uložena dědičná informace člověka. Jedná se o komplikovanou makromolekulu, která nosí genetické informace všech živých organismů. Uvnitř se ukrývá zakódovaný program, jenž je zcela zásadní pro vývoj a vlastnosti jednotlivých organismů.
DNA je v samotném jádře uložena do chromozomů, které po rozpletení tvarově připomínají stočený žebřík. Jde o spojení dvou nosných linií šroubovice, která je tvořena deoxyribózou a fosfátovou skupinou. Mezi těmi liniemi jsou umístěné příčky, z nichž je každá tvořena čtyřmi nukleovými bázemi.
Tyto báze jsou cytosin (C), guanin (G) či thymin (T) a adenin (A). Báze G, C, T, A jsou v různém pořadí rozdělena po párech. V DNA je celkem přes 3 miliardy párů. Nukleové báze jsou součástí nukleových kyselin a to, jak jdou za sebou, utváří základ genetické informace. A právě ta informace bývá označována jako genom organismu.
Co DNA dokáže?
- Díky dědičným informacím, jenž tak pečlivě ukrývá, se můžeme o sobě i o svých předcích dozvědět mnoho informací. Pokud si necháte udělat testy, odhalíte i predispozice k nějakým genetickým poruchám či dědičným chorobám.
- Pomocí testování DNA se zjišťuje i paternita dítěte. Provádějí se testy otcovství.
- Pro dopadení nějakého pachatele hraje důležitou roli také DNA. Využívá se totiž jako téměř 100% spolehlivá identifikace. Jakmile se nějaká stopa s genetickými informacemi najde, odborníci ji prozkoumají a porovnají s těmi vzorky, které jsou již navedeny v systému.
Diskuze