DNA - co všechno dokáže?

Zajímalo vás někdy, jaké informace jsou uloženy v naší DNA? Existence DNA byla známá už od roku 1869. Muselo ale uběhnout téměř 100 let, než byla její struktura odhalena. To se podařilo až v roce 1953 dvěma laureátům Nobelovy ceny, kteří se jmenovali Crick a Watson.

DNA

 

DNA - co to vlastně je?

 

Tato zkratka (česky DNK) se využívá pro deoxyribonukleovou kyselinu. V DNA je uložena dědičná informace člověka. Jedná se o komplikovanou makromolekulu, která nosí genetické informace všech živých organismů. Uvnitř se ukrývá zakódovaný program, jenž je zcela zásadní pro vývoj a vlastnosti jednotlivých organismů.

 

DNA je v samotném jádře uložena do chromozomů, které po rozpletení tvarově připomínají stočený žebřík. Jde o spojení dvou nosných linií šroubovice, která je tvořena deoxyribózou a fosfátovou skupinou. Mezi těmi liniemi jsou umístěné příčky, z nichž je každá tvořena čtyřmi nukleovými bázemi.

 

Tyto báze jsou cytosin (C), guanin (G) či thymin (T) a adenin (A). Báze G, C, T, A jsou v různém pořadí rozdělena po párech. V DNA je celkem přes 3 miliardy párů. Nukleové báze jsou součástí nukleových kyselin a to, jak jdou za sebou, utváří základ genetické informace. A právě ta informace bývá označována jako genom organismu.

 

Co DNA dokáže?

 

  1. Díky dědičným informacím, jenž tak pečlivě ukrývá, se můžeme o sobě i o svých předcích dozvědět mnoho informací. Pokud si necháte udělat testy, odhalíte i predispozice k nějakým genetickým poruchám či dědičným chorobám.
  2. Pomocí testování DNA se zjišťuje i paternita dítěte. Provádějí se testy otcovství.
  3. Pro dopadení nějakého pachatele hraje důležitou roli také DNA. Využívá se totiž jako téměř 100% spolehlivá identifikace. Jakmile se nějaká stopa s genetickými informacemi najde, odborníci ji prozkoumají a porovnají s těmi vzorky, které jsou již navedeny v systému.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies