Obecné informace o Emirátech
Poloha
Spojené arabské emiráty leží na jihovýchodě Arabského poloostrova, při pobřeží Perského zálivu. Většinu území Spojených arabských emirátů vyplňuje plochá nížina, kterou z velké části pokrývá poušť Rub al-Chálí.
Rozloha
77 732 km2 bez ostrovů
83 625 km2 s ostrovy
Počet obyvatel
cca 3 726 041 obyvatel
Hlavní město
Abu Dhabi
Úřední jazyk
Úředním jazykem Spojených arabských emirátů je arabština. Angličtina se běžně užívá v obchodních stycích a při komunikaci mezi rozdílnými etnickými komunitami.
Měna
emirátský dirham (AED) = 100 filsů
Klima v arabských emirátech
Letní teploty ve Spojených arabských emirátech se pohybují mezi 38 – 50 °C. Pojedete-li zde na dovolenou v zimním období, pak se můžete těšit na polojasno s teplotou od 22 – 27 °C. Po celý rok je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření.
Dovolená 2007 ve Spojených arabských emirátech
Dubai
Dubai je srdcem celých Spojených arabských emirátů. I když na dovolenou do Emirátů pojedete jen za potápěním či za teplým mořem, na návštěvu Dubaje byste si určitě měli udělat čas.
V Dubaji najdete krásné pláže s bílým pískem a průzračné moře. Na jeho pobřeží stojí ty nejluxusnější hotely, ale i přesto tu najdete i něco jiného, než jen přepych. I tady je horká poušť, spousty mešit, stará arabská obydlí a mnoho dalšího.
Abu Dhabi
Je největším, nejbohatším a také nejlidnatějším emirátem. Nejvíce lidí žije v hlavním městě, tedy v Abu Dhabi, na pobřeží Perského zálivu.
Sharjah
Tento emirát je jedním z nejpřísnějších. To znamená, že pokud chcete svou dovolenou strávit právě zde, tak byste se (vy dámy) měly mimo hotel dostatečně přiodít. Zapomeňte na oděvy, které odhalují ramena, a také kolena by měla být zahalená.
Fujairah
Tomuto emirátu se jinými slovy říká Východní pobřeží, jelikož zaujímá převážnou část oblasti, která je takto označována. Ve Fujairahu si užijete koupání v Ománském zálivu, dlouhé pláže spadající do čistého moře, útesy, skaliska a bohatý podmořský svět.
Ajman
Ajman je nejmenší ze všech sedmi arabských emirátů a teprve teď se zde otevírá turistický ruch.
Ras al-Khaimah
Je nejúrodnějším a tedy i přírodně nejkrásnějším arabským emirátem. Oproti ostatním emirátům má výhodu, jelikož se na jeho území stýkají vyprahlé Hajarské hory, poušť a moře omývající skály.
Umm al-Qaiwain
Tento arabský emirát je úplným opakem Dubaje. Tak jak v Dubaji to je samý luxus, tak Umm al-Qaiwain je prostý. Proto, kdo se chystá na dovolenou do Spojených arabských emirátů, měl by si udělat výlet i sem. Je lákadlem pro všechny ty, kteří chtějí poznat opravdový venkov a způsob života domorodců.
Zákazy ve Spojených arabských emirátech
I když dovolená ve Spojených arabských emirátech stojí opravdu za to, je třeba si dávat pozor na několik přísných zákazů:
- Vstup do mešit
- Fotografování vládní a vojenské budovy, dále pak arabských žen
- Konzumace alkoholu na veřejnosti
- Během Ramadánu se nesmí jíst, pít a kouřit na veřejnosti od úsvitu do soumraku
Něco málo z historie arabských emirátů
- Ve starověku byla oblast Spojených arabských emirátů pod perskou nadvládou.
- Po arabské islamizaci (v 8. století) vznikly samostatné emiráty.
- Od 13. století o tato území soupeřily Turecko, Portugalsko, Persie a Omán.
- V polovině 17. století získali nadvládu nad celým Perským zálivem Britové.
- V roce 1820 uzavřelo 7 emirátů, které patřily k Ománu, smlouvu s britskou východoindickou společností.
- Roku 1974 bylo zestátněno 60% společnosti Abú Dhábí National Oil Company a v roce 1976 byla zestátněna celá společnost Dubai Petroleum Company.
- V roce 1980 se staly Spojené arabské emiráty naprosto nezávislou a samostatnou zemí.
Diskuze