Dovolená a infekce – očkujte se!

Na dovolené na vás čeká slunce a dobrodružství, ale také nebezpečné infekce všech možných druhů. Pokud si nechcete zkazit dovolenou, nezanedbávejte prevenci a nechejte se očkovat.
Loďky v moři

Malárie

Toto onemocnění je přenášeno komáry. Projevuje se záchvaty horečky, zimnicemi a silným pocením. Příznaky se mohou objevit už na druhý den od štípnutí infikovaným komárem, ale někdy i za rok. Riziko nákazy se dá zmírnit užíváním tzv. antimalarik. Zaplatíte za ně zhruba 1 000 Kč.

Malárie a země výskytu

Latinská Amerika, země střední Afriky a jižní a jihovýchodní Asie

Žlutá zimnice

je také přenášena komárem. Mezi příznaky patří vysoké horečky, bolesti hlavy a zad, nevolnost, zvracení až krvácení, zežloutnutí kůže. Za očkování zaplatíte kolem 500 Kč. Látka začne působit deset dní po aplikaci a chrání po dobu deseti let. Pokud se chystáte vyjet do zemí Afriky nebo Jižní Ameriky, musíte se nechat očkovat povinně.

Žlutá zimnice a země výskytu

střední a jižní Afrika, Latinská Amerika

Hepatitida A

se přenáší potravou nebo špinavýma rukama. Mezi příznaky patří nechutenství, únava, zvracení, zežloutnutí kůže. Jedna dávka vakcíny stojí kolem 1 200 Kč a chrání dotyčného rok a půl. Pokud se po půl roce necháte očkovat znovu, jste chránění na dobu deseti až dvaceti let. Účinek nastupuje do tří týdnů od aplikace.

Hepatitida A a země výskytu

všechny země, nejvíce však v Africe, Latinské Americe a v zemích jižní Asie

Meningokok (meningokoková meningitida)

Tato infekce způsobuje zánět mozkových blan a šíří se hlavně ve velkých kolektivech. Nákaza postihuje hlavně malé děti a mládež. Zdrojem nákazy je vždy člověk, jeho hleny či sliny. Hlavními příznaky jsou hořečnaté stavy, schvácenost, spavost, bolesti svalů, kloubů, hlavy. Vakcína stojí do 850 Kč a chrání po dobu tří let. Účinkuje po dvou týdnech od apikace.

Meningokok a země výskytu

všechny země, nejvíce však v rovníkové Africe, Latinské Americe a v zemích jižní Asie

Břišní tyfus

Se přenáší nedodržováním hygieny. Šíří se v zemích se špatnými hygienickými návyky. Projevuje se horečkou, vyrážkou, bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem, v dalším stadiu pak ještě horší zácpou nebo průjmem zelené barvy. Zdrojem nákazy je člověk, přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami. Jedna dávka vakcíny stojí kolem 500 Kč a účinkuje po dobu tří let.

Břišní tyfus a země výskytu

země jihovýchodní Asie, Indie, Pákistán, Afrika, Latinská Amerika

Cholera

se přenáší vodou a některými druhy jídla. Projevuje se svalovou křečí, zvracením a masivními průjmy, které mohou vést až k selhání oběhového systému. Za dvě dávky očkování zaplatíte přibližně 1 700 Kč. Ochrání vás na půl roku.

Cholera a země výskytu

Indie, jihovýchodní Asie, Afrika, jižní Amerika, Střední Východ

Prevence proti infekcím

Nejúčinnější prevencí je očkování. Informujte svého lékaře o zemi, kterou hodláte navštívit. Doporučí vám vhodnou vakcínu a poradí, které léky by měla obsahovat vaše lékárnička. Kromě léků (proti horečce, bolesti, průjmu, alergii, plísním) a antibiotik nezapomínejte na náplasti, obvazy, dezinfekci a teploměr.

Co dělat při prvních příznacích infekce?

Sledujte průběh a charakter vašeho onemocnění. Pomohou totiž lékaři stanovit diagnózu. Neprodleně navštivte lékaře. Pozorujte svůj zdravotní stav i po návratu z ciziny. Některé nemoci se mohou projevit třeba i rok po opuštění země.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies