Dready a jejich původ
Tento styl pochází z dvacátých let minulého století a je spojen s afrokaribským náboženstvím – tzv. rastafariánstvím. Jeho stoupenci měli zákaz česat a stříhat si vlasy. Zdůvodňovali to citátem z třetí knihy Mojžíšovy: "Nebudou dělati sobě lysiny na hlavě své" (III, 21:5) Dread v angličtině znamená bázeň, vyplývá to z bázně a respektu k Bohu.
Populární dready
Světovou popularitu zajistil dreadům jamajský zpěvák Bob Marley v roce 1975 hitem Natty Dread. Tento účes se pak stal oblíbeným u amerických černochů, asi o deset let později se k nim přidali i běloši. Pokud si na hlavě vypěstujete ozdobu zvanou dready a pak se jich budete chtít zbavit, počítejte s tím, že žádné rozčesávání nepomůže. Klasická rada zní: sáhněte po nůžkách a zavřete oči.Rozhodli jste se pro dready?
Jednou možností je, že si nějaký čas nebudete česat vlasy. Pokud je nebudete mýt šamponem obsahujícím kondicionér, začnou časem plstnatět, tím si vytvoříte přírodní dready. K tomu, abyste si mohli nechat vytvořit na hlavě účes dready, musíte mít vlasy dlouhé minimálně 20 cm. Během tvoření se totiž zkrátí o třetinu své délky. Pokud se ovšem nerozhodnete pro "minidready". Doba tvoření dreadů trvá zpravidla 8-12 hodin, podle délky vlasů a tloušťky dreadů.Péče o dready
Samotné dready nevyžadují žádnou zvláštní péči. Většina lidí ale nemá tak silně kudrnaté vlasy jako mají černoši, u kterých mají dready v podstatě regenerační schopnost. Měli bychom tedy svým dreadům pomáhat. Dobré je, válet dready mezi prsty směrem od hlavy. Přilnou tak odstávající vlásky a dread bude celistvější. Umýt by se měly až asi měsíc po utvoření. Důležité je ale používat výhradně bylinkový šampon – kopřivový, březový, hlavně bez kondicionéru!
Diskuze