Dyslexie a vývojové poruchy učení

Naučit se číst a psát se považuje za základ v počátečním vzdělávání. Některým dětem však tyto "počátky" činí potíže. Ty mohou vyústit v dyslexii. Ve spolupráci s odborníky však lze tuto vývojovou vadu zmírnit.
Ruka položená na učebnici
Dyslexie je porucha projevující se neschopností porozumět čtenému textu. Dítě čte pomalu, zaměňuje písmena. Jedná se o omezení, které jinak i velmi nadaným dětem ztěžuje dosahovat ve škole úspěchů srovnatelných s ostatními dětmi. Dyslektické děti potřebují pracovat v menší skupině a odlišnými metodami.

Příčiny dyslexie

Dyslexie je považována za neurotickou poruchu podmíněnou okolí. Může mít svůj původ v rodině, ale i v nesprávných vyučovacích metodách.

Nejčastější chyby dyslektika

  • vypouštění písmen
  • přidávání písmen
  • absolutně nečitelná slova či písmena
  • zaměňování písmen (klika - kilka)
  • zaměňování akusticky podobných písmen (g - k, v - f)
  • zcadlové nebo obrácené psaní písmen (d = p, M = W)
  • záměňovánáí slov za slova úplně jiná
  • nesprávné psaní čísel

Jak dyslektikovi pomoci

Odborné pomoci se postiženému dítěti dostane v pedagogicko-psychologické poradně. Psychologové v těchto poradnách většinou úzce spolupracují s učiteli základních škol. V současnosti existují na některých českých školách specializované třídy pro dyslektické děti nebo alespoň kroužky dyslektické nápravy. Dítě by nemělo být zkoušeno písemně, ale ústně. Rodiče by měli být trpěliví a dítě podporovat, ne shazovat výčitkami. Dyslektikové mají většinou normální inteligenci a jsou schopni vystudovat střední, případně i vysokou školu.

Další vývojové poruchy učení:

Dysgrafie - porucha psaní, výrazné obtíže v osvojení si psaní, velmi neobratný psaný projev
Dysortografie - porucha pravopisná, nápadné nebo i nesmyslné pravopisné chyby
Dyskalkulie - porucha schopnosti operovat s čísly, obtíže s orientací v číselné řadě, záměna pořadí číslicJak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies