Echinacea purpurea
Echinacea purpurea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk. Pro vědu ji objevil dr. Meyer koncem 19. století. Jméno echinacea je odvozeno od řeckého slova echinos, což znamená ježek. Echinacea purpurea připomíná svým květem naši dobře známou kopretinu.
Jaké části echinacei purpurey se používají
V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťávy. Kromě nejcennější čerstvé šťávy, kterou lze stabilizovat přidáním lihu na celkovou koncentraci 22 procent, lze rostlinu jednoduchým způsobem zužitkovat sušením, nebo vylouhováním v 60 procentním lihu.
Zde se na půl litru lihu použije 14 dkg zelených čerstvých listů, každý den se protřepe a po 7 dnech je výluh hotov. Podává se jedna polévková lžíce denně. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny. Echinacea je obsažena v celé řadě preparátů, tablet, sirupů a kapek, mastí a krémů.
Účinné látky obsažené v Echinacea purpurea
Echinacea obsahuje pryskyřice, silici, glukózu, fruktózu, betain, inulin a echinocosid.
Použití Echinacea purpurea
Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání. Extrakt z echinacei purpurey je účinným prostředkem pro podporu imunity a zvýšení odolnosti organismu.
Diskuze