Endoprotéza - umělá náhrada kloubů

S přibývajícím věkem by měl každý člověk šetřit své tělo a zatěžovat ho jen tak, jak to snese. V případě, že se tak nechová, trpí v první řadě jeho klouby. A neléčené potíže mohou vyústit až v jejich náhradu.
Rentgen kosti

Umělá náhrada kloubů neboli endoprotéza je poslední nadějí na normální život pro ty, kteří trpí osteoartrózou. Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem a jeho příčiny nejsou doposud známy.

Osteoartróza

Osteoartróza je onemocnění kloubů, které se projevuje úbytkem chrupavky. Když je chrupavka zdravá, což znamená, že je pevná a pružná, tak dokáže dlouhodobě tlumit zátěž, která je spojená s pohyby. Chrupavka postižená osteoartrózou je narušená a postupně se ztenčuje. V tomto případě člověk pociťuje silnou bolest a mnohdy trpí i záněty, protože kosti se při chůzi o sebe třou.

Druhy osteoartrózy

  • Primární – příčinou vzniku je metabolická porucha
  • Sekundární – je vrozená nebo získaná

Osteoartróza a léčba

Jelikož do chrupavky nevedou cévní zakončení ani nervy, nemusíte zpočátku vůbec cítit její zmenšování. Bolest a omezení pohybu se objeví až v pokročilém stadiu.

Pozdějším komplikacím osteoartrózy můžete zabránit včasně podanými léky – chondroprotektivy.

Endoprotéza

Endoprotéza představuje operaci, kdy je pacientovi voperována umělá náhrada kloubů. Zákrok se provádí hlavně u těžkých stádií osteoartrózy, při těžkých revmatických onemocněních, při závažném poškození kloubu úrazem nebo při nádorovém onemocnění stehenní kosti.

Endoprotéza a možné komplikace

Určitě každá operace má jistá rizika, která jsou spojená například s trombózou. Aby se jí předešlo u operace s endoprotézou, musí pacienti užívat léky na srážlivost krve, nosit speciální punčochy nebo bandáže končetin.

Výjimkou u endoprotézy není ani její pozdější vykloubení, zlomení či infekce.

Endoprotéza a její životnost

Pacienti s endoprotézou musí mít na paměti, že tento umělý kloub jim v žádném případě dostatečně nenahradí ten skutečný. Proto ho nesmí zatěžovat jako ten zdravý, i endoprotéza se postupem času opotřebovává a pak je nutná její výměna. Životnost endoprotézy se pohybuje průměrně kolem deseti let, ovšem jsou i případy, kdy vydržela jen několik měsíců.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies