Umělá náhrada kloubů neboli endoprotéza je poslední nadějí na normální život pro ty, kteří trpí osteoartrózou. Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem a jeho příčiny nejsou doposud známy.
Osteoartróza
Osteoartróza je onemocnění kloubů, které se projevuje úbytkem chrupavky. Když je chrupavka zdravá, což znamená, že je pevná a pružná, tak dokáže dlouhodobě tlumit zátěž, která je spojená s pohyby. Chrupavka postižená osteoartrózou je narušená a postupně se ztenčuje. V tomto případě člověk pociťuje silnou bolest a mnohdy trpí i záněty, protože kosti se při chůzi o sebe třou.
Druhy osteoartrózy
- Primární – příčinou vzniku je metabolická porucha
- Sekundární – je vrozená nebo získaná
Osteoartróza a léčba
Jelikož do chrupavky nevedou cévní zakončení ani nervy, nemusíte zpočátku vůbec cítit její zmenšování. Bolest a omezení pohybu se objeví až v pokročilém stadiu.
Pozdějším komplikacím osteoartrózy můžete zabránit včasně podanými léky – chondroprotektivy.
Endoprotéza
Endoprotéza představuje operaci, kdy je pacientovi voperována umělá náhrada kloubů. Zákrok se provádí hlavně u těžkých stádií osteoartrózy, při těžkých revmatických onemocněních, při závažném poškození kloubu úrazem nebo při nádorovém onemocnění stehenní kosti.
Endoprotéza a možné komplikace
Určitě každá operace má jistá rizika, která jsou spojená například s trombózou. Aby se jí předešlo u operace s endoprotézou, musí pacienti užívat léky na srážlivost krve, nosit speciální punčochy nebo bandáže končetin.
Výjimkou u endoprotézy není ani její pozdější vykloubení, zlomení či infekce.
Endoprotéza a její životnost
Pacienti s endoprotézou musí mít na paměti, že tento umělý kloub jim v žádném případě dostatečně nenahradí ten skutečný. Proto ho nesmí zatěžovat jako ten zdravý, i endoprotéza se postupem času opotřebovává a pak je nutná její výměna. Životnost endoprotézy se pohybuje průměrně kolem deseti let, ovšem jsou i případy, kdy vydržela jen několik měsíců.
Diskuze