Endoprotéza - umělá náhrada kloubů

S přibývajícím věkem by měl každý člověk šetřit své tělo a zatěžovat ho jen tak, jak to snese. V případě, že se tak nechová, trpí v první řadě jeho klouby. A neléčené potíže mohou vyústit až v jejich náhradu.
Rentgen kosti

Umělá náhrada kloubů neboli endoprotéza je poslední nadějí na normální život pro ty, kteří trpí osteoartrózou. Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem a jeho příčiny nejsou doposud známy.

Osteoartróza

Osteoartróza je onemocnění kloubů, které se projevuje úbytkem chrupavky. Když je chrupavka zdravá, což znamená, že je pevná a pružná, tak dokáže dlouhodobě tlumit zátěž, která je spojená s pohyby. Chrupavka postižená osteoartrózou je narušená a postupně se ztenčuje. V tomto případě člověk pociťuje silnou bolest a mnohdy trpí i záněty, protože kosti se při chůzi o sebe třou.

Druhy osteoartrózy

  • Primární – příčinou vzniku je metabolická porucha
  • Sekundární – je vrozená nebo získaná

Osteoartróza a léčba

Jelikož do chrupavky nevedou cévní zakončení ani nervy, nemusíte zpočátku vůbec cítit její zmenšování. Bolest a omezení pohybu se objeví až v pokročilém stadiu.

Pozdějším komplikacím osteoartrózy můžete zabránit včasně podanými léky – chondroprotektivy.

Endoprotéza

Endoprotéza představuje operaci, kdy je pacientovi voperována umělá náhrada kloubů. Zákrok se provádí hlavně u těžkých stádií osteoartrózy, při těžkých revmatických onemocněních, při závažném poškození kloubu úrazem nebo při nádorovém onemocnění stehenní kosti.

Endoprotéza a možné komplikace

Určitě každá operace má jistá rizika, která jsou spojená například s trombózou. Aby se jí předešlo u operace s endoprotézou, musí pacienti užívat léky na srážlivost krve, nosit speciální punčochy nebo bandáže končetin.

Výjimkou u endoprotézy není ani její pozdější vykloubení, zlomení či infekce.

Endoprotéza a její životnost

Pacienti s endoprotézou musí mít na paměti, že tento umělý kloub jim v žádném případě dostatečně nenahradí ten skutečný. Proto ho nesmí zatěžovat jako ten zdravý, i endoprotéza se postupem času opotřebovává a pak je nutná její výměna. Životnost endoprotézy se pohybuje průměrně kolem deseti let, ovšem jsou i případy, kdy vydržela jen několik měsíců.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies