Za normální podmínek přenášejí mozkové buňky elektrické vzruchy jedinečně řízeným systémem. V případě epilepsie se velké množství elektrických buněk aktivuje najednou, čímž může dojít k epileptickému záchvatu.
Příčiny vzniku epilepsie
V mnoha případech nejsou příčiny vzniku epilepsie známy, někdy však tomuto onemocnění může předcházet zánět mozku, úraz hlavy, mozková cévní příhoda, mozkový nádor a vyloučena není ani dědičnost.
Epileptický záchvat
Epileptická záchvat se může objevit u každého a kdykoliv během života. Projevuje se mnoha způsoby (porucha chování, pohled do prázdna, záškuby na jedné polovině těla aj.). Je možné, že se vyskytne jen jednou za život nebo naopak častěji a nepravidelně, v tom případě se jedná o onemocnění epilepsií.
Příčiny vzniku epileptického záchvatu
U epileptiků může vyvolat záchvat nízká hladina cukru v krvi nebo nízká hladina některých výživných látek (hořčík, B komplex). U lidí, kteří epilepsii netrpí, může záchvat vyvolat např. nedostatek spánků, stres, velké množství alkoholu i některá nemoc.
Léčba epilepsie
Pro stanovení epilepsie musí lékař přesně znát, kdy se záchvaty poprvé objevily, jak vypadají, co jim předchází a jestli se v rodině vyskytují nějaká nervová onemocnění. Pro zpřesnění diagnózy je zapotřebí vyšetření EEG.
Při léčbě epilepsie se pacientovi podávají antiepileptika a provádí se režimová opatření. Jedná - li se o těžkou epilepsii je nutná chirurgická léčba.
Životní předpověď žáleží hlavně na závažnosti epilepsie. Lze však říci, že nemocný s epilepsií a bez dalších rizik, může vést normální aktivní život.
Diskuze