Fazol obecná

Fazol obecná (Phaseolus vulgaris) je známá a hojně pěstovaná zelenina, která se používá k přípravě mnoha chutných pokrmů. Své místo má fazol také v lidovém léčitelství, kde se používá při léčbě lehčích forem cukrovky.

Kupa červených fazolí

Fazol obecný - Phaseolus vulgaris

Španělé a Portugalci byli první Evropané, kteří fazole používali jako potravinu. Odvar z lusků sloužil jako nápoj proti melancholii.

Lidové názvy

Chřestová fazole, kozí fazole.

 

Sběr a sušení

U fazole obecné sbíráme pro léčebné účinky lusk bez semen. Po dozrání (srpen) se lusky suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 35°C.

 

 

Účinné látky

Fazol obecná má vysoký obsah aminokyselin, fytosterolů, flavonoidů, glykosidů. Fazol obecný také obsahuje kyselinu askorbovou, aminokyseliny, steroly, flavonoidy, cholin, oligosacharidy, hemicelulózy, organické kyseliny, allantoin,glukokininy, trigonellin, kyselinu křemičitou, kobalt, měď, zinek.

 

 

Použití

Fazol obecná se používá jako pomocný prostředek při léčbě lehčích forem cukrovky. Také má výrazný močopudný účinek. Čaj proto působí příznivě při zadržování vody v těle, čímž dokáže mírně snižovat krevní tlak a je vhodný jako pomocný prostředek při léčbě močových kamínků.

 

 

Studený čaj z fazolových lusků

20-30 g sušených fazolových lusků se nechá vyluhovat 6-8 hodin ve dvou sklenicích vody. Poté pijeme 2x až 3x denně.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies