Fetální alkoholový syndrom

Podle několika znaků u právě narozených dětí, jako je malá hlavička, plochý a široký nos, nedostatečně vyvinutá rýha mezi nosem a horním, pozná každý lékař, že matka během těhotenství holdovala alkoholu.
Žena pijící ze sklenice

Lékaři tyto odchylky nazývají fetální alkoholový syndrom. A nejedná se pouze o vzhled. Děti alkoholiček mívají nižší porodní váhu a celý život trpí malým vzrůstem. Pití alkoholu během těhotenství může dítěti způsobit mentální retardaci, poruchy chování, problémy s učením či hyperaktivitu. Jsou zaznamenány případy, kdy se fetální alkoholový syndrom projevil deformací dolních končetin nebo dokonce srdečními vadami.


Mozek plodu matky se vyvíjí a roste velmi rychle, obzvlášt mezi třetím a šestým měsícem těhotenství. Přitom alkohol, který si budoucí matka dopřává, putuje také k nenarozenému dítěti. Na rozdíl od matky, však játra dítěte nedokáží alkohol odbourávat stejnou rychlostí. Proto jeho vysoké koncentrace zůstávají v plodu déle, někdy i více než 24 hodin. Během druhé až třetí hodiny po konzumaci alkoholu, je jeho koncentrace u dítěte dokonce vyšší než u matky.

Fetální alkoholový syndrom – příznaky

  • Nízká porodní hmotnost
  • Mentální retardace
  • Závislost na alkoholu
  • Poruchy spánku
  • Problémy s učením
  • Svalové problémy
  • Poruchy ledvin
  • Srdeční poruchy

Fetální alkoholový syndrom - náprava

Některé vrozené vady, které jsou způsobené fetálním alkoholovým syndromem, se mohou lékaři pokusit napravit například chirurgicky. V dnešní době již existují i školy a pečovatelská centra, která nabízejí programy pro zlepšení tělesného a mentálního vývoje dítěte.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies