Florbal - hra ze Skandinávie

Florbal je kolektivní sport, kde hrají 2 družstva po 6 hráčích na každé straně. Jejich cílem je vstřelit gól do branky a naopak zabránit soupeři, aby získal florbalový míček pod kontrolu či vstřelil gól.
Lidé v dresech hrající florbal

Florbal - historie

I když florbal vznikl v severní Americe, tak organizovaně se začal hrát v zemích Skandinávie, konkrétně ve Švédsku v sedmdesátých letech. O pár let později vznikl ve Finsku pod názvem saalibandy.

Roku 1986 byla založena International Floorball Federation (IFF). První mistrovství světa ve florbale se konalo ve Švédsku roku 1996.

Florbal – hrací plocha

Florbalové hřiště má rozměry 40 x 20 metrů, je vyznačeno čarami, 4 – 5 centimetrů širokými a jasně viditelnými. Okolo hřiště jsou mantinely se zaoblenými rohy.

Florbal – doba utkání

Hrací čas určený pro florbal je 3 x 20 minut se dvěma 10-ti minutovými přestávkami. Každé družstvo má právo si vyžádat jeden time – out. V případě, že utkání skončí nerozhodně, začne se hrát prodloužení, dokud nevstřelí jedno družstvo branku.

Florbal – hráči

Každé florbalové družstvo může mít k dispozici 20 hráčů. Během hry jich však smí být na hřišti maximálně 6 z každého družstva a z toho jeden brankář.

Florbal – výstroj

Florbalová výstroj hráčů se skládá z trika (musí být očíslovaná), trenýrek, štulpen a sportovní obuvi. Brankáři musí mít na sobě triko, dlouhé kalhoty a masku na obličej. Hokejku však používat nesmí.

Florbalový míč i hokejka musí být schváleny IFF a příslušně označeny.

Florbal – hra

Na začátku florbalového utkání a pak každé třetiny se provádí vhazování na středovém bodě. Hru řídí dva rozhodčí, kteří mají rovnocennou autoritu. Ve florbale si hráči mohou nahrávat dozadu nebo dopředu a to na jakoukoliv vzdálenost. Když dá některé družstvo branku, provede se vhazování na středovém bodě.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4