Glykemický index potravin – 1.díl

Často slýcháváme ve spojitosti s dietami o takzvaném glykemickém indexu. Málo z nás ovšem ví, co si pod tímto pojmem představit.Proto jsme si pro vás připravili nový seriál, ve kterém se budeme postupně s glykemickým indexem (GI) seznamovat.

Ženské břicho vedle papriky,rajčat a cibule

Co je glykemický index

Často slýcháváme ve spojitosti s dietami o takzvaném glykemickém indexu. Málo z nás ovšem ví, co si pod tímto pojmem představit. Autorem teorie glykemického indexu je britský odborník na výživu Dr. David Jenkins, který se touto problematikou začal zabývat v 80.letech minulého století.

Glykemický index (ve zkratce GI) určuje schopnost jídla zvyšovat hladinu cukru v krvi. Hodnoty GI se odvozují od hodnoty glukózy, která se nejrychleji vstřebává do krevního oběhu a zvyšuje tak hladinu cukru.Potraviny tak můžeme rozdělit na dva základní tábory – potraviny s vysokým a nízkým glykemickým indexem.

Na čem závisí míra vstřebávání cukru do krve?

Míra vstřebávání cukru do krve je závislá na 2 faktorech, tedy na podílu sacharidů v dané potravině (čím více sacharidů potravina obsahuje, tím vyšší je glykemický index) a nebo na složitosti sacharidů (čím jednodušší je sacharid v dané potravině, tím vyšší je glykemický index).

Jak poznat nízký a vysoký glykemický index potravin?

Glukóze je přiřazeno číslo 100, ostatní sacharidy jsou násobky této hodnoty.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI nad 60) jsou vhodné pro rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi a k doplnění energetických zásob.

Potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI pod 60) zabraňují dlouhodobějším výkyvům hladiny cukru v krvi.

Existují výpočty, kterými se zjišťuje celková hodnota GI u různých potravin. V praxi je můžeme najít buď v různých tabulkách, nebo je zkusit přibližně odhadnout. Hodnoty glykemického indexu potravin můžete vyčíst z následující tabulky ≥

Přečtěte si také:

Glykemický index potravin - 2.díl

Tabulka glykemických indexů (GI) potravin

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies