Počátky antikoncepční pilulky
Průkopníky na poli ženské antikoncepce byli před 4000 let př. n. l. staří Egypťané, kteří používali kužel z umletých jadérek granátových jablek a vosku. Granátová jablka obsahují přírodní estrogen a mají podobný účinek na ovulaci jako moderní pilulky - jen zdaleka ne tak účinný, o čemž se mohla přesvědčit nejedna Egypťanka na vlastní kůži.
Už v roce 1091 je prokázáno, že menstruace souvisí s hormony produkovanými mozkem a vaječníky.
Ve 20. a 30. letech výzkumy pokračují. Roku 1929 se německému biochemikovi Butenantovi podařilo izolovat první ženský sexuální hormon, estron. O deset let později je mu udělena Nobelova cena za chemii.
Ve 30. letech 20. století se americkému vědci Russelu Markerovi podařilo extrahovat přírodní progesteron z divokého jamu, volně rostoucího v Mexiku, ale farmaceutické firmy nový objev tenkrát nezaujal.
O pár desetiletí později, roku 1956, Gregory Pincus a John Rock prokázali potlačující účinek progesteronu na ovulaci.
Zrod antikoncepční pilulky
Práci na výzkumu antikoncepčních pilulek zahájili Gregory Pincus a Min Chueh Chang na podnět průkopnice plánovaného rodičovství Margaret Sanger a za finanční podpory Katharine McCormick, bohaté dědičky a sufražetky. Základní princip antikoncepční pilulky spočívá v simulaci hormonálního stavu stejného jako u těhotných.
První testy proběhly v Portoriku, protože americká vláda odmítla dát svůj souhlas k pokusům na americké půdě, a zúčastnilo se jich 60 000 žen. Povolení vstoupit na americký trh dostaly pilulky 9. května 1960. Už od začátku 60. let se začaly šířit i do evropských zemí (1961 zavedeny ve Velké Británii, 1967 ve Francii).
Zpočátku byly dostupné pouze vdaným ženám, později je mohly užívat i svobodné. To pochopitelně nezůstalo bez odezvy církve. V roce 1968 papež Pavel VI. v encyklice Humanae Vitae znovu definuje postoj katolické církve k otázkám manželství a regulace porodnosti. Ale pro mnoho věřících už je pozdě: propast mezi katolickou doktrínou a praktickým životem se neustále prohlubuje.
Sex je náš
Sexuální revoluce propuká na Západě koncem 60. a začátkem 70. let jako důsledek sexuální emancipace žen. Zahájila ji už výroba latexových kondomů ve 30. letech, účinná léčba sexuálně přenosných nemocí, především syfilitidy, díky objevu antibiotik, a rozšíření antikoncepce - nitroděložní tělísko je vynalezeno roku 1928 a antikoncepční pilulka objevena v 50. letech.
Společenský dopad antikoncepčních pilulek
Dá se říci, že 60. a 70. léta svým uvolněným postojem k sexu předznamenala konec patriarchátu, otevřela diskusi na téma potraty a detabuizovala sex lesbiček a homosexuálů, kteří se začali hlásit o svá práva. Skončila doba, kdy žena byla sexuálně závislá na svém partnerovi a běžnou normou byly rodiny s pěti a více dětmi.
Teď to byla ona, kdo rozhodoval o tom, kdy chce mít děti, s kým, a hlavně - kolik. Žena se díky pilulce může svobodně rozhodnout mezi mateřstvím a kariérou. Sex už neslouží jen k plození potomků, ale je zdrojem slasti bez strachu z nechtěného otěhotnění.
Dá se říct, že pokud jde o dějiny ženské emancipace, hlavním mezníkem je právě vynález antikoncepční pilulky.
Diskuze