Druhy horolezectví
Horolezectví neboli alpinismus má řadu variant, od horolezectví výškového (expedičního) až po horolezectví technické. Technické horolezectví se člení podle rázu terénu, podle používaných pomůcek, podle směru výstupu, sestupu či příčného postupu, atd. Typickými horolezeckými pomůckami jsou samozřejmě lana, karabiny, skoby, mačky, cepíny, a díky technickému rozvoji se k nim přidaly také kyslíkové přístroje.
Vývoj horolezectví - Mont Blanc a Mount Everest
Průlom v horolezectví nastal v roce 1786, kdy horolezci Balmet a Paccard vystoupali na Mont Blanc. Od druhé poloviny 19.století je horolezectví uznáváno již jako sport. Jeden z dalších významných mezníků bylo překonání osmitisícové hranice bez kyslíkových přístrojů roku 1920 horolezci Mallorym a Nortonem. V roce 1950 byla pokořena první osmitisícovka a o osm let později i nejvyšší hora světa Mount Everest (Edmund Hillary).
Bouldering a umělé horolezecké stěny
S horolezectvím velmi úzce souvisí také sportovní lezení. Jedná se zejména o boulderingové lezení bez lana do menších výšek, lezení s lanem na umělých stěnách, lezení po obtížných skalních masívech, atd.
Diskuze