Hluchavka bílá - Lamium album L.

Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu , že se hluchavky podobají kopřivám,ale narozdíl od nich nežáhají , lidově řečeno nepálí, jsou tedy "hluché" proto jim říkáme hluchavky.

Rostlina zvaná Hluchavka bílá

Hluchavka bílá - Lamium album L

Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale na rozdíl od nich nežahají, lidově řečeno nepálí; jsou tedy „hluché”, proto hluchavky. Mladé, ještě nekvetoucí rostliny patří mezi lidové, jarní polévkové, salátové a špenátové bylinky.

Lidové názvy hluchavky bílé

Hluchavce bílé se také říká cumláň, hluchá kopřiva, nedunice, hluchánka.

Sběr hluchavky bílé

Květ se vytrhává za suchého počasí v květnu až září a suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo uměle při teplotách do 40 °C. Usušené květy hluchavek snadno vlhnou a hnědnou, čímž se stávají nepoužitelné.

Účinné látky hluchavky bílé

Hluchavka bílá obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid.

Použití hluchavky bílé

Vnitřně se používá při katarech horních cest dýchacích, poruchách zažívacího traktu – zánětech žaludku, nadýmání a plynatostí. Zevně se používá na mírné záněty sliznic úst a krku, při nespecifickém výtoku z rodidel, povrchních zánětech kůže.

Příprava čaje z hluchavky bílé

2-3 čajové lžičky hluchavkových květů dáme do šálku a zalijeme vařící vodou.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies