Holotropní dýchání
Holotropní dýchání je technika, která pomocí nádechů a výdechů se snaží dostat člověka do nepoznaných končin lidské psychiky. Nejde o léčebnou metodu, ale o jednu z cest k sebepoznávání. Zprostředkovává intenzivní prožitek a může zmírnit některé duševní či tělesné potíže.
Holotropní dýchání – kořeny
Tuto techniku vyvinul ne základě experimentální práce psychiatr českého původu prof. MUDr. Stanislav Grof na konci 60. let. Mimo jiné se zabýval také zkoumáním účinků LSD na lidskou psychiku a možnosti využití této drogy v psychoterapii.
Holotropní dýchání – působení hudby
- Holotropní dýchání je metoda, která navazuje na tisíciletou zkušenost jógových i jiných dechových meditačních praktik, šamanských obřadů a také domorodých léčitelských procedur.
- Holotropní dýchání využívá rozšířené stavy vědomí pro vnitřní uzdravování a sebeobjevování. Vychází se při tom z výsledků moderního výzkumu vědomí, hlubinné psychologie a jiných duchovních proudů.
- Holotropní dýchání kombinuje techniky z mnoha těchto starobylých tradic tím, že užívá řízeného dýchání a evokativní hudby k vyvolání rozšířeného stavu vědomí a následně i práci s tělem.
- Hudební doprovod má instrumentální povahu. Začíná se rychlejšími rytmickými skladbami, postupně se přechází ke skladbám relaxačním. Prostřednictvím hudby se uvolňují blokovaná traumata, je možno vyjádřit silné potlačené stavy.
Holotropní dýchání – terapie
- Předpokladem úspěšné terapie je důvěra mezi účastníky dýchání a terapeutem.
- Kurzy holotropního dýchání musí provádět zkušený psychiatr. Každého účastníka individuálně prohlédne a rozhodne, jestli je pro něj kurz vhodný (není vhodná účast těhotných žen, lidí se závažným duševním onemocněním, s kardiovaskulárními problémy apod.).
- Kurz probíhá ve skupině, účastníci se dělí do dvojic. Jeden z dvojice se pohodlně uloží se zavřenýma očima na matraci a zaposlouchá se do sugestivní hudby. Dýchá hlouběji a intenzivněji než je zvyklý. Měl by se zcela poddat hudbě, nepřemýšlet o ničem, ale pozorovat, co se děje v jeho těle. Druhý účastník má na něj během této chvíle dohlížet.
- Po tomto procesu (trvá přibližně dvě a půl hodiny) následuje relaxace a oba účastníci se prohodí. Nakonec účastníci vyprávějí o tom, co během změněného stavu vědomí prožívali. Každý se může svěřit jen s tím, co chce sdělit.
Holotropní dýchání a zážitky
- Většina účastníků se shoduje, že se jejich vědomí rozšířilo a prohloubilo.
- Popisují své zkušenosti jako zážitky hlubokého uvolňování a spokojenosti, ocitnutí se za hranice všedního vnímání.
- Prožitky jsou hodně individuální a mnohdy můžou mít až dramatický nádech – někteří se smějí, jiní pláčou nebo křičí.
Holotropní dýchání – co přináší
- Zastánci terapie tvrdí, že přináší větší porozumění životním situacím a může pomoci řešit určité životní problémy.
- Prožitky můžou přispět ke zmírnění duševních a některých tělesných obtíží.
- Lidé se stávají vnímavější a pozornější k sobě a ke všemu, co nás obklopuje.
- Holotropní dýchání zprostředkovává přístup k nejhlubším prožitkům lidské psychiky – včetně psychologické smrti a znovuzrození.
Poznámka redakce:
Před zahájením terapie Vám doporučujeme poradit se u svého lékaře.
Diskuze