Hubnete? Všímejte si obalu potravin

Pokud budete sledovat údaje na obalech, lépe se v široké nabídce potravin zorientujete a vyhnete se těm, které by podrážely nohy vašemu dietnímu plánu. Z obalů potravin vyčtete nejen obsah cukru a tuku, ale i vitamínů a minerálů.

Lednice plná sklenic s jídlem

Pokud chcete zhubnout, je důležité, abyste byl váš výdej energie větší než příjem. Člověk nemá přehled, co všechno za celý den sní a kolik kalorií obsahuje která potravina. Proto by jsme si měli informací na obalech více všímat. Sáhnete bez přemýšlení po své oblíbené müsli tyčince? A co když leží hned vedle tyčinka mnohem výživnější?

Stejně tak nevybírejte doplňky stravy podle reklam v televizi, ale zdravého rozumu…

Tuky

Při dietě bychom měli spotřebu tuků omezit, ne však zcela vyloučit. Jsou nezbytné ke vstřebávání důležitých vitamínů v těle. Energetická hodnota 1g tuku činí 38,4 kJ. Z celkového množství přijímané energie za den by tuky měly tvořit maximálně 30 %. Tuky se skrývají i v mléce a mléčných výrobcích, takže pozor na ně! Dejte přednost tukům rostlinným před živočišnými a svou dietu neohrozíte.

Cukry (sacharidy)

jsou také nezbytnou součástí jídelníčku, avšak jejich podíl v celkovém denním příjmu by neměl být vyšší než 50%. Energetická hodnota 1 g sacharidu je 16,9 kJ. Cukry najdete prakticky všude: mléčný cukr v mléce (laktóza), ovocný v ovoci (fruktóza), škrob v bramborách, luštěninách, rýži, obilovinách, mouce a moučných výrobcích.

Bílkoviny

mají dlouhodobě sytící schopnost a jsou pro dietu nezbytné. Měly by tvořit 25 % - 30 % celkového energetického příjmu. Energetická hodnota 1 g bílkovin je 17 kJ. Bílkoviny najdete v mase, mléce, mléčných výrobcích, vejcích a luštěninách. Snažte se do svého jídelníčku zařazovat potraviny s velkým podílem bílkovin, ale nízkým obsahem tuku.

Vláknina

se nachází v ovoci, celozrnném pečivu, v jogurtu. Protože vyvolává pocit sytosti, je pro dietu důležitá. Navíc podporuje činnost střev a je prevencí proti zácpě. Denní doporučená dávka je 30 g.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies