Jak vznikají záděry
Drobné výčnělky v okolí nehtu jsou v podstatě odumřelé části kůže. V těchto místech je ochranná vrstva tuku malá, proto se kůže snadno vysušuje a tvoří se záděry.
Záděry trápí zejména ženy, které velmi často pracují s papírem – například úřednice nebo pošťačky. Papír totiž saje tuk z kůže. Na záděry si ale zaděláte i okusováním nehtů nebo neustálým namáčením rukou – i voda kůži vysušuje! Suché místo se pak snadno odloupne a bolí.
První pomoc na záděry
Jakmile se vám vytvoří záděra, ponořte na chvíli ruku do teplé vody s kapkou oleje a čistými nůžkami pak natrženou část kůže odstřihněte. Při odstřihávání tvrdé, suché záděry si můžete přivést ještě větší zranění a právě koupel pokožku změkčí. Ranku poté vydesinfikujte a natřete krémem. Nikdy záděru nestrhávejte prsty nebo zuby!
Prevence? Krémujte se
Vodě ani papíru se nevyhnete, přesto lze vzniku záděrek zabránit – pravidelným promašťováním kůže okolo nehtů. Máte-li extrémně suché ruce, místo obyčejného krému používejte slunečnicový nebo olivový olej.
Důležité je také zatlačovat pravidelně kůžičku pod nehet – jinak bude přerůstat, napínat se a praskat. Zatlačujte ji nejlépe po koupeli, kdy bude hezky změkčená, a to speciální špachtličkou, kterou zakoupíte v každé drogerii. Kůžičku nikdy nestříhejte!
Při prací v hlíně nebo s chemií používejte rukavice a ruce poté náležitě ošetřete – krémem i manikúrou.
Když nastanou komplikace
Pokud je ranka hodně bolestivá, potřete ji na noc změkčujícím krémem, zalepte náplastí a převažte obvazem. V případě, že se do rány dostane infekce (rána je zarudlá, oteklá a hnisá), ošetřete ji desinfekcí a svěřte se do rukou lékaře.
Diskuze